/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Drewno FSC po wyższej cenie wywołało zainteresowanie wśród szwedzkich właścicieli lasów

NEPCon

Autor: opr.JR
Źródło: NEPCon
Data: 2008-08-21


W marcu tego roku szwedzki koncern leśny Sveaskog poinformował, że będzie płacił dodatkowo 25 koron szwedzkich za m3 drewna opatrzonego certyfikatem FSC.


“W celu zwiększenia całkowitej ilości surowca certyfikowanego FSC dostępnego na rynku, musimy zainteresować certyfikacją małe i średnie przedsiębiorstwa”, mówi Claes Mellström, który odpowiedzialny jest w Sveaskog za zaopatrzenie w drewno. „Dla prywatnych właścicieli przystępujących do certyfikacji bardzo ważna jest świadomość, że pod pojęciem FSC kryje się zysk. Muszą oni otrzymać stosowną nagrodę za wysiłek włożony w rozwój rynku”.

Mellström zauważa, że szereg przedsiębiorstw, stanowiących dalsze ogniwa w łańcuchu produkcyjnym, sprzedaje produkty z certyfikatem FSC po wyższej cenie. ”Podstawowe znaczenie ma to, że część tej dodatkowej zapłaty przekazywana jest producentowi pierwotnemu, jakim jest właściciel lasu”, dodaje.

Według Mellströma dostawcy Sveaskog wykazują zdecydowanie większe zainteresowanie uzyskaniem certyfikatu, odkąd wprowadzono dopłaty. Sveaskog informuje również o początkowym sukcesie związanym z wprowadzeniem systemu certyfikacji grupowej FSC dla prywatnych właścicieli lasów.

Ogólne tendencje rozwoju rynku
Jak dotąd wyższe ceny Sveaskog obowiązują tylko szwedzkich dostawców. „To jest początek. Chcemy sprawdzić, jak daleko możemy posunąć się ze wzrostem cen za drewno FSC i jak zareaguje na to rynek”, wyjaśnia Mellström. „Rozszerzenie polityki zakupu na dostawców FSC z innych krajów zależeć będzie od naszych doświadczeń na rynku krajowym”.
Wielu pozostaje sceptycznych wobec faktu, że rynek płacić będzie wyższą cenę za drewno certyfikowane. Tylko kilka przedsiębiorstw otwarcie przyznaje, że jest skłonnych kupować surowiec FSC po wyższej cenie.

Ostatnie badania wykazują, że cena wyższa od normalnej ma szansę powodzenia, chociaż duże znaczenie odgrywa w tym wypadku rodzaj produktu i rynek. Na przykład badania Rainforest Alliance pokazują, że drewno certyfikowane FSC z lasów państwowych w Pensylwanii przyniosło w latach 2001-2006 o 10% wyższy zysk w porównaniu z tym, ile można było zarobić nie posiadając certyfikatu. Dopłaty dotyczyły głównie sprzedaży czeremchy amerykańskiej.

Brytyjskie opracowanie z 2006 roku pokazuje, że rosyjscy spedytorzy pobierają od importerów z Wielkiej Brytanii opłaty od 2 do 2.5% wyższe za surowiec certyfikowany FSC, w porównaniu z cenami normalnymi za surowiec niecertyfikowany. Z kolei raport opublikowany w 2007 roku przez Centrum do spraw Międzynarodowego Handlu Produktami Leśnymi (Center for International Trade in Forest Products, Cintrafor) podaje, że ceny za surowiec certyfikowany na rynkach europejskich były średnio o 6,3% wyższe.

O Sveaskog
Sveaskog, zarządzając 3.3 milionami hektarów produktywnych lasów, jest największym w Szwecji właścicielem lasów. Jest również czołowym dostawcą kłód tartacznych, papierówki oraz biopaliw. Sveaskog wytwarza prawie połowę z 13 milionów m3 surowca certyfikowanego, sprzedawanego rocznie przez przedsiębiorstwo. Reszta kupowana jest od prywatnych właścicieli lasów w Szwecji lub importowana. Około miliona m3 nabywanych jest z Finlandii, Rosji i krajów bałtyckich.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz