/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Koelner obniża koszty

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2008-08-20


Koelner chce wypracować w tym roku 20 mln zł zysku netto dzięki obniżce kosztów i wypracowaniu efektów synergii w grupie. W 2010 roku spółka chce mieć 1 mld zł przychodów i ok. 100 mln zł zysku netto - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele spółki.

"Naszym wewnętrznym targetem jest osiągnięcie w 2010 roku 1 mld zł przychodów w obecnym kształcie grupy. Wygląda na to, że idziemy w dobrym kierunku" - powiedział we wtorek Radosław Koelner, prezes spółki.

- Liczymy też na około 100 mln zł zysku netto - dodał prezes.

Wcześniej spółka zapowiadała, że 1 mld zł przychodów osiągnie w 2009 roku.

W ubiegłym tygodniu spółka obniżyła prognozy wyników, jakie planuje osiągnąć w 2008 roku. Zgodnie z nową prognozą przychody netto ze sprzedaży w 2008 roku wyniosą 730 mln zł, podczas gdy wcześniej prognozowano 794 mln zł. Zysk netto ma wynieść 20 mln zł wobec 50 mln zł prognozowanych wcześniej, a zysk na działalności operacyjnej wynieść ma z kolei 65 mln zł, wobec prognozowanych wcześniej 79 mln zł.

Spółka tłumaczy obniżenie prognozy umocnieniem wartości złotówki.

Zdaniem zarządu obecnie obowiązująca prognoza jest możliwa do wykonania głównie dzięki redukcji kosztów sprzedaży i kosztów finansowych.

Spółka zredukowała o 12 proc. zatrudnienie. Zakończyła też przenoszenie produkcji z Rawlplug do Śrubeksu, co ma przynieść efekty synergii.

W celu zmniejszenia kosztów finansowych Koelner zlikwidował pozycje bilansowe wystawione na wahania kursowe, w tym m.in. przewalutował część kredytów. Spółka zamierza też w kolejnych kwartałach ograniczać zadłużenie kredytowe.

W II połowie roku oszczędności mają wynieść 12 - 15 mln zł.

Po dwóch kwartałach 2008 roku Koelner miał 318,5 mln zł przychodów wobec 239 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. EBIT spadł o 47 proc. i wyniósł 17,5 mln zł. Spółka miała po I półroczu stratę netto w wysokości 3,3 mln zł wobec 21,5 mln zł zysku netto po sześciu miesiącach 2007 roku.

Koszty sprzedaży wzrosły w I połowie 2008 roku o 45 proc. i wyniosły prawie 57 mln zł. Koszty ogólnego zarządu wzrosły do 31,2 mln zł, a koszty finansowe wyniosły 21,8 mln zł.

Koelner planuje w kolejnych kwartałach sprzedać nieefektywne aktywa. W tym roku wpływy z tego tytułu mogą wynieść kilka milionów złotych, łącznie kilkanaście.

- Chcemy spieniężyć nieruchomości, których nie wykorzystujemy, w tym na przykład grunty na terenie fabryk - powiedział prezes.

Zarząd spółki poinformował też, że do 2010 roku planuje przeznaczyć ok. 50 mln zł na inwestycje w modernizację Śrubeksu.

- Śrubex powinien być rentowny w przyszłym roku. W 2010 roku liczymy na rentowność netto na poziomie 6 - 7 proc. przy przychodach w wysokości 220 - 240 mln zł
- powiedział prezes Koelnera.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz