/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

138 metrów i wyżej już nie wyrosną

onet.pl / PAP

Autor: msu
Źródło: onet.pl / PAP
Data: 2008-08-18


Choć daglezje (Pseudotsuga menziesii) należą do najwyższych drzew świat, żadna z nich nie wyrośnie raczej powyżej 138 metrów z powodu fizycznych ograniczeń, jakie napotyka transport wody w jej pniu - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Pseudotsuga menziesiiPseudotsuga menziesiiFot. www.arbolesornamentales.com

Jak wykazały badania przeprowadzone przez Barba Lachenbrucha, dendrologa z Oregon State University na 16 okazach daglezji w pięciu różnych miejscach, drzewa te nie mogłyby tłoczyć wody wyżej niż na wysokość 138 metrów, a co za tym idzie, z braku wody i substancji odżywczych nie rozwinęłyby się nowe gałęzie

Problemem są przede wszystkim pęcherzyki powietrza, które blokują przewodzące wodę rurki w drewnie (ksylem). Im większa wysokość słupa wody w rurce, tym łatwiej ulega on przerwaniu, ponieważ ciężar słupa wody stara się wciągnąć powietrze do rurek. Wraz z wysokością drzewa struktura drewna staje się coraz bardziej spójna, by uniknąć przerwania słupa wody, jednak w końcu transport wody maleje do zera. Krytyczna wysokość to około 138 metrów, choć autor zastrzega, że margines błędu wynosi od 131 do 145 metrów. Najwyższa ze znanych, żywych daglezji ma 100 metrów, natomiast najwyższym ze wszystkich znanych drzew był mierzący 143 metry eukaliptus królewski, ścięty w roku 1885 w Mt. Baw Baw w Australii.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz