/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Prof. Szyszko: Duży potencjał dla zielonej energii

Wirtualny Nowy Przemysł

Autor: Dariusz Ciepiela
Źródło: Wirtualny Nowy Przemysł
Data: 2008-08-14


- Możliwości rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce są ogromne, gorzej jest z ich wykorzystaniem - ocenia prof. Jan Szyszko, poseł na Sejm i były minister środowiska.

Fot. Drewno.pl

Jak wynika z analiz wykonanych przez Instytut Energetyki Odnawialnej przy współpracy Instytutu na rzecz Ekorozwoju, w 2006 r. w Polsce wykorzystano zaledwie 17,4 proc. potencjału odnawialnych źródeł energii (OŹE). Według tych badań na największy potencjał tkwi w energetyce wiatrowej, na drugim jest biomasa a dalej inne źródła.

Według profesora Szyszko w Polsce istnieje duży potencjał wykorzystania biomasy produkowanej z rodzimych gatunków roślin. Wskazuje, że co roku w gospodarce leśnej powstaje ok. 2 mld m sześć drewna odpadowego, które powinno być wykorzystywane bardziej efektywnie niż obecnie.

Minister podkreśla, że efektywność spalania drewna w nowoczesnych instalacjach dochodzi do 97 proc., podczas gdy w przestarzałych obiektach wynosi ona zaledwie 8 proc. Dlatego, jego zdaniem, racjonalne wykorzystywanie biomasy, czyli spalanie jej w nowoczesnych kotłach, pozwoli na spełnienie wymogów dotyczących udziału energii produkowanej ze źródeł odnawialnych. (...)

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz