/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Zmiany w systemie sprzedaży drewna: KLD zaakceptowała projekt Lasów

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2008-08-14


12 sierpnia w siedzibie RDLP w Szczecinku odbyło się posiedzenie Komisji Leśno-Drzewnej, którego głównym tematem była propozycja Lasów Państwowych dotycząca zmian w systemie sprzedaży drewna. Oprócz członków KL-D w spotkaniu udział wziął Marian Pigan, dyrektor generalny Lasów Państwowych, jego zastępca Tomasz Wójcik oraz osoby wchodzące w skład zespołu zadaniowego do spraw nowelizacji zasad sprzedaży drewna, którzy przygotowali omawiany projekt. Podczas obrad Komisja podjęła również uchwałę rekomendującą utrzymanie do końca roku możliwości stosowania przez nadleśnictwa obniżek cen drewna do 10%.

Schemat nowych zasad sprzedaży drewnaSchemat nowych zasad sprzedaży drewnaFot. Lasy Państwowe

Jak podkreślają uczestnicy, spotkanie odbyło się w dobrej, merytorycznej atmosferze. Wpływ na to być może miał fakt dość niskiej frekwencji członków komisji. Godnym uwagi wydaje się więc propozycja obcięcia jej składu do 25 osób.

Zmiana zasad sprzedaży drewna to, jak mówi Przemysław Przybylski - rzecznik prasowy Lasów Państwowych, wyjście naprzeciw oczekiwaniom branży drzewnej, która domagała się zmian w funkcjonującym obecnie systemie sprzedaży drewna. Jednak gdy bliżej przyjrzeć się proponowanym zmianom, takim jak np. zapis zakazujący uczestnictwa w aukcjach e-drewno dla firm, które nie odbierają drewna przyznanego w ramach rokowań Portalu Leśno-Drzewnego, trudno nie domyślić się, że motywem jest chęć utrzymania wpływu na poziom cen. Przy obecnym załamaniu rynku jest to bowiem furtka, którą ratują się firmy - nie odbierają drogiego drewna przyznanego im w rokowaniach i kupują taniej surowiec na aukcjach e-drewno.

Podczas posiedzenia KLD okazało się, że jest jeszcze jedna przyczyna dla której Lasy Państwowe muszą zmienić wprowadzone w ubiegłym roku zasady. Jest to opinia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, według której część zapisów systemu sprzedaży budzi spore wątpliwości prawne. To istotny fakt, bowiem tylko w I kw. tego roku UOKiK wydał trzy decyzje uznające, że Lasy Państwowe stosowały praktyki ograniczające konkurencję (sprawy dotyczyły RDLP Białystok, Lublin i Piła).

Wśród "nowości" proponowanych przez LP pojawia się trzecia (obok Portalu Leśno-Drzewnego i systemu aukcyjnego e-drewno) platforma sprzedaży wykorzystująca internet - "e-portal". W założeniu ma to być rodzaj sklepu internetowego dla firm bez "historii zakupów" oraz osób fizycznych, w którym transakcji dokonywano by na podstawie cen detalicznych. To dość dziwna koncepcja, bowiem tacy klienci mogli dotychczas bez problemów kupować drewno na aukcjach e-drewno. Jeszcze dziwniejsze wydaje się tworzenie dla tego kanału sprzedaży kolejnej wydzielonej "puli" drewna, gdy istnieje już masa przeznaczona do sprzedaży detalicznej.

Żeby nie być uznanym za malkontenta przyznać muszę, że część propozycji zmian istotnie ma pozytywny kierunek. Przede wszystkim uproszczony zostaje cały proces rokowań internetowych na Portalu Leśno-Drzewnym. Odbywać się będzie tylko jedna runda, bez dodatkowych "dogrywek" - nie będą też przyjmowane reklamacje merytoryczne, których prawie 2000 złożono w styczniu tego roku. Uwzględniane będą jedynie reklamacje o charakterze technicznym (np. dotyczące działania portalu).

Znacząco ograniczona zostanie liczba kryteriów branych pod uwagę przy ocenie ofert. Zamiast  dotychczas stosowanych szesnastu, będą cztery (oferowana cena, zaproponowany termin płatności, wartość zakupów oferenta oraz liczba lat współpracy). Zmieni się też waga tych kryteriów. Według propozycji Lasów Państwowych 70% punktów przyznawanych będzie za cenę.

Nowe zasady ponownie sankcjonują instytucję "negocjacji handlowych". Dwa lata temu, jako korupcjogenne zostały zlikwidowane, od przyszłego roku mają wrócić. W świetle ostatnich wydarzeń związanych z RDLP w Białymstoku, ciężko się oprzeć wrażeniu, że ma to być remedium na zarzuty jakie prokuratura stawia włodarzom tamtejszych lasów - sprzedaży surowca poza dozwolonymi kanałami sprzedaży. Bezsprzecznie to krok do tyłu, który ma pozwolić Lasom Państwowym na dalsze manipulowanie cenami drewna - cóż bowiem stoi na przeszkodzie, aby drewno, którego nie udało się sprzedać po cenie wywoławczej, ponownie umieścić w systemie z obniżoną ceną?

Pomimo różnych wątpliwości jakie budzi nowy projekt, członkowie Komisji Leśno-Drzewnej reprezentujący przemysł głosowali za uchwałą popierającą kierunki proponowanych przez Lasy zmian. Kolejne spotkanie na ten temat zaplanowano na połowę września.

Komentarzem do sytuacji niech będzie wypowiedź jednego z uczestników spotkania: Wielu z nas (przedsiębiorców) nie interesują przyszłoroczne zasady sprzedaży drewna, bo do tego czasu naszych firm już nie będzie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

System sprzedaży drewna

Zmiany te przedstawiają monopolistyczne myślenie leśników.
Powoli niech zbierają punkty u mnie bo w przyszłym roku nie kupię drewna.Jeżeli ktoś przetrwa eksperymenty lasów to będzie monopolistą w zakupach. Po poprzednich rządach "analityka" już tak było.

rj [60]Odpowiedz na ten komentarz2008-08-16 09:01:12

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA