/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Certyfikacja FSC będzie bardziej dostępna

Lasy Państwowe

Autor: Przemysław Przybylski
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2008-08-14


Dyrektor generalny Lasów Państwowych Marian Pigan spotkał się z dyrektorem organizacji Forest Stewardship Council (FSC) Andre Giacinim de Freitas. Robocze rozmowy dotyczyły m.in. funkcjonowania certyfikacji FSC w Polsce oraz wyjaśnienia problematycznej sytuacji związanej z zawieszeniem certyfikatu FSC w niektórych z regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Fot. Drewno.pl

Dyrektor Andre Giacini de Freitas zapewnił, że FSC opracuje w najbliższym czasie zasady postępowania dla jednostek certyfikowanych poddawanych ocenie okresowej lub procedurze wznawiania certyfikatu na wypadek zawieszenia akredytacji firmie certyfikującej lub opóźnień i innych problemów proceduralnych wynikłych z winy firmy certyfikującej. Wszystkie regionalne dyrekcje Lasów Państwowych otrzymają także listę wszystkich firm akredytowanych przez FSC do przeprowadzenia certyfikacji gospodarki leśnej, zgodnie z polskimi standardami.

To odpowiedź na postulaty Lasów Państwowych. Część regionalnych dyrekcji LP została pozbawiona certyfikatu FSC z powodu kłopotów z akredytacją firmy SGS Polska, która do niedawna prowadziła większość procesów certyfikacyjnych w Polsce.

Andre Giacini de Freitas przeprosił za problemy wynikłe dla Lasów Państwowych z powodu kłopotów SGS i zapewnił, że dołoży wszelkich starań, by podobna sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości.

- Przyjmuję do wiadomości zagrożenia, jakie niosą opóźnienia we wznowieniu certyfikatów, w tym konsekwencje prawne i finansowe nie tylko w stosunkach pomiędzy SGS i poszczególnymi RDLP, ale także potencjalne roszczenia odszkodowawcze kontrahentów Lasów Państwowych, którzy ewentualnie poniosą straty związane z brakiem możliwości wywiązania się z umów na wyroby drzewne z surowca certyfikowanego oraz mają określone trudności w spełnieniu wymagań FSC w procedurach związanych z certyfikacją Coc – powiedział dyrektor FSC.

Dyrektor generalny LP, Marian Pigan, zapewnił, że polscy leśnicy doceniają rolę i znaczenie certyfikacji gospodarki leśnej i zadeklarował dalsze uczestnictwo Lasów Państwowych w procesach z nią związanych, bez względu na system certyfikacji (FSC, PEFC). Podkreślił jednocześnie, że decyzję o poddaniu się certyfikacji i o wyborze systemu certyfikacyjnego dokonują dyrektorzy regionalnych dyrekcji LP.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA