/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Certyfikacja FSC będzie bardziej dostępna

Lasy Państwowe

Autor: Przemysław Przybylski
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2008-08-14


Dyrektor generalny Lasów Państwowych Marian Pigan spotkał się z dyrektorem organizacji Forest Stewardship Council (FSC) Andre Giacinim de Freitas. Robocze rozmowy dotyczyły m.in. funkcjonowania certyfikacji FSC w Polsce oraz wyjaśnienia problematycznej sytuacji związanej z zawieszeniem certyfikatu FSC w niektórych z regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Fot. Drewno.pl

Dyrektor Andre Giacini de Freitas zapewnił, że FSC opracuje w najbliższym czasie zasady postępowania dla jednostek certyfikowanych poddawanych ocenie okresowej lub procedurze wznawiania certyfikatu na wypadek zawieszenia akredytacji firmie certyfikującej lub opóźnień i innych problemów proceduralnych wynikłych z winy firmy certyfikującej. Wszystkie regionalne dyrekcje Lasów Państwowych otrzymają także listę wszystkich firm akredytowanych przez FSC do przeprowadzenia certyfikacji gospodarki leśnej, zgodnie z polskimi standardami.

To odpowiedź na postulaty Lasów Państwowych. Część regionalnych dyrekcji LP została pozbawiona certyfikatu FSC z powodu kłopotów z akredytacją firmy SGS Polska, która do niedawna prowadziła większość procesów certyfikacyjnych w Polsce.

Andre Giacini de Freitas przeprosił za problemy wynikłe dla Lasów Państwowych z powodu kłopotów SGS i zapewnił, że dołoży wszelkich starań, by podobna sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości.

- Przyjmuję do wiadomości zagrożenia, jakie niosą opóźnienia we wznowieniu certyfikatów, w tym konsekwencje prawne i finansowe nie tylko w stosunkach pomiędzy SGS i poszczególnymi RDLP, ale także potencjalne roszczenia odszkodowawcze kontrahentów Lasów Państwowych, którzy ewentualnie poniosą straty związane z brakiem możliwości wywiązania się z umów na wyroby drzewne z surowca certyfikowanego oraz mają określone trudności w spełnieniu wymagań FSC w procedurach związanych z certyfikacją Coc – powiedział dyrektor FSC.

Dyrektor generalny LP, Marian Pigan, zapewnił, że polscy leśnicy doceniają rolę i znaczenie certyfikacji gospodarki leśnej i zadeklarował dalsze uczestnictwo Lasów Państwowych w procesach z nią związanych, bez względu na system certyfikacji (FSC, PEFC). Podkreślił jednocześnie, że decyzję o poddaniu się certyfikacji i o wyborze systemu certyfikacyjnego dokonują dyrektorzy regionalnych dyrekcji LP.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz