/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

CBA zatrzymało byłego Dyrektora Generalnego i Głównego Analityka Lasów Państwowych

CBA

Autor: Piotr Kaczorek, Wydział Komunikacji Społecznej CBA
Źródło: CBA
Data: 2008-08-11


Funkcjonariusze z białostockiej Delegatury CBA zatrzymali Andrzeja M., byłego Dyrektora Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz Konrada T. byłego Głównego Analityka Lasów Państwowych. Obaj usłyszą zarzuty pomocnictwa i podżegania w sprawie spowodowania ponad 5 mln zł strat przy sprzedaży drewna po zaniżonej cenie. To 13 i 14 osoba podejrzana w tym śledztwie.

Fot. drewno.pl

Funkcjonariusze z białostockiej Delegatury CBA od kilku miesięcy prowadzą śledztwo dotyczące wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w majątku Lasów Państwowych i zarazem Skarbu Państwa. Przed kilkunastoma dniami CBA zatrzymało już w tej sprawie Piotra Z., Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, jego zastępcę Cezarego Ś. oraz Zenona A., naczelnika jednego z wydziałów w tej dyrekcji lasów. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, nadzorująca to śledztwo, przedstawiła wtedy wszystkim zatrzymanym zarzuty. Do dziś zarzuty usłyszało także 9 podległych tej Dyrekcji Nadleśniczych.

W trakcie śledztwa CBA ustaliło, że kierownictwo Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku wbrew obowiązującym procedurom kodeksu leśno-handlowego, sprzedało podlaskiemu biznesmenowi zajmującemu się przerobem drewna, wysokojakościowe szerokie bale bez przeprowadzania koniecznej w tym przypadku aukcji. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że w taki sposób „wyróżniono” tylko jednego biznesmena.  Dwie firmy należące do niego w drugiej połowie 2007 roku kupiły około 50 000 m3 drewna. Na różnicy pomiędzy ceną uzyskiwaną na aukcjach, a tą którą zapłacił biznesmen, Lasy Państwowe straciły co najmniej 5 mln 200 tys. zł.

W toku śledztwa CBA zebrało dowody, które pozwoliły na ustalenie kolejnych osób, z warszawskiego generalnego kierownictwa Lasów Państwowych, zamieszanych w ten proceder. Funkcjonariusze z białostockiej Delegatury CBA, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, zatrzymali Andrzeja M., do grudnia 2007 r. Dyrektora Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz Konrada T. byłego Głównego Analityka Lasów Państwowych. Agenci CBA przeszukali ich mieszkania.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, nadzorująca śledztwo, przedstawi Andrzejowi M., oraz Konradowi T. zarzuty dotyczące pomocnictwa i podżegania w sprawie wyrządzenia szkody w majątku Lasów Państwowych w wielkich rozmiarach.

Sprawa jest nadal rozwojowa, niewykluczone, że zarzuty w śledztwie powadzonym przez CBA, usłyszą kolejne osoby.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

No to kiedy zmiany w systemie.... Lasów Państwowych

No mi się coś zdaje, że szybciej się zmieni system Lasow Państwowych niz system sprzedazy drewna

TheQ [36]Odpowiedz na ten komentarz2008-08-12 00:22:10

Zgłoś nadużycie

Lhasy [1]

a tam, i kto ma ich zastąpić? - gdzie te kadry?
ci młodzi ludzie, którzy w systemie opanowanym przez wąsaczy dają obciąć sobie jaj po paru latach pracy?

a system nie jest zły, ludzie zawiedli, ludzie nie na te czasy

Leo Wrinks z Wielkopolski [1]Odpowiedz na ten komentarz2008-08-12 22:43:56

Zgłoś nadużycie

Złe podejście do sprawy ...

W tym wątku: http://www.drewno.pl/index.php?pid=forum_thread&type=0&aid=5504 jest zakreślona sytuacja gospodarki leśnej w Niemczech. Zmniejszyć część administracyjną LP, a już na pewno odciąć LP od handlu surowcem, i nie będzie takich przewał, bo niby jakim cudem.

ppaffell [55]Odpowiedz na ten komentarz2008-08-12 23:47:19

Zgłoś nadużycie

Zarzuty dla nadleśniczych

Mam nadzieję, że sprawa z Białegostoku otrzeźwi resztę nadleśniczych w Polsce. To oni są wg ustawy odpowiedzialni za działalność gospodarczą swojej jednostki, w tym za sprzedaż. Upoważnienia, które podpisują dla dyrekcji regionalnej czy generalnej nie zdejmują z nich odpowiedzialności.

Lexmarkus [1]Odpowiedz na ten komentarz2008-08-13 15:08:38

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz