/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Właściciele GAP przejęli Pacific Lumber

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2008-08-01


Spółka Mendocino Redwood Co przejęła kontrolę nad znajdującym się w upadłości Pacific Lumber Co. - jednej z najstarszych i najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich firm branży drzewnej. Do przedsiębiorstwa należą tysiące hektarów lasu, które przez ostanie dwadzieścia lat były wycinane pomimo powszechnego sprzeciwu ekologów.

Fot. Palco

Zgodnie z umową Mendocino Redwood zapłaciła wierzycielom Pacific Lumber ponad 550 mln USD. W zamian spółka przejęła ok. 85 tys. ha lasów w okolicach Humboldt County (Kalifornia/USA) oraz tartak. Zgodnie z decyzją nowego właściciela przejęta spółka działać będzie jako Humboldt Redwood Co.

Większość udziałów Mendocino Redwood posiadają Doris i Donald Fisher, założyciele znanej marki Gap Inc - obecnie największej sieci handlowej sprzedającej odzież w USA.

 

 

 

 

Początki Pacific Lumber Company sięgają 1863 roku. Przez długie lata spółka zajmowała się pozyskiwaniem drewna z lasów sekwojowych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Przedsiębiorstwo zapewniało godziwe płace, a także firmowe ubezpieczenie emerytalne i przestrzegało zasady niezwalniania pracowników w czasie bessy na rynku drewna. Dzięki takim dzialaniom firma postrzegana była pozytwnie przez lokalną społeczność i rynek.

Na początku lat dziewięćdziesiątych Charles Hurwitz, finansista z Teksasu poprzez spółkę Maxxam przejął kontrolę nad Pacific Lumber. Jedną z pierwszych decyzji nowego właściciela było obcięcie funduszu emerytalnego o 60% oraz zwiększenie tempa wycinki lasów. Hurwitz podwoił tempo wycinki tysiącletnich drzew oraz rozpoczął wycinanie najstarszego drzewostanu należącego do spółki - Headwaters. Część działalności Pacific Lumber odbywała się nielegalnie, wbrew nakazom sądowym i pomimo nakładanych kar. Postępowanie firmy wzbudziło sprzeciw ekologów. Ich protesty przybierały różne formy, począwszy od procesów sądowych, przez konferencje dla prasy, do ulicznych demonstracji i blokad dróg dla drwali włącznie. Podczas jednej z takich blokad, ekolog David Chain, stracił życie. Drwale zagrozili, że jeśli nie odejdzie zetną drzewo tak by upadło tam gdzie stoi, gdy nie usłuchał, spełnili groźbę. Całe zajście zostało zarejestrowane na filmie, jednak nikt nie odpowiedział za to morderstwo. Śledztwo zostało przeprowadzone jedynie przez detektywa ds. BHP, policja nie zajęła się tym wypadkiem. David Chain to jedyna śmiertelna ofiara w historii amerykańskich protestów ekologicznych.

Dotychczas ekologom udało się się wymusić prawną ochronę większości czerwonej sekwoi na terenie Headwaters oraz kilku miejsc z ptactwem i wokół strumieni. W zamian Pacific Lumber dostała spore odszkodowanie, którego część musiała przeznaczyć na zapłacenie kar za nielegalnie prowadzone wycinanie lasów. Do dziś trwają procesy i kampanie wokół reszty nie chronionych wartościowych obszarów. Niektóre światowe giganty na rynku drzewnym przyłączyły się do bojkotu czerwonej sekwoi, skądkolwiek by nie pochodziła.

W styczniu 2007r. spółka złożyła wniosek o upadłość i ochronę majątku.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA