/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

W lasach najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

Lasy Państwowe

Autor: Przemysław Przybylski
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2008-07-30


Do końca czerwca w lasach wszystkich własności wybuchło ogółem 5130 pożarów, z czego w lasach państwowych 2339, a w lasach niepaństwowych 2779. Najwięcej pożarów zaobserwowano w województwach: mazowieckim (1014), śląskim (539), wielkopolskim (537) i kujawsko-pomorskim (527).

Największy w tym roku pożar zanotowano w ostatnią niedzielę w Nadleśnictwie Kaczory, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. W wyniku umyślnego podpalenia spłonęło 20 ha lasu.

Ogólna liczba pożarów w 2008 r. jest jednak niższa niż przed rokiem. W pierwszym półroczu 2007 r. ogień w lesie pojawiał się 5434 razy.

Pożary obejmują najczęściej niewielkie obszary – obecnie średnio ok. 0,2 ha. Łącznie w okresie styczeń – czerwiec na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe spłonęło 472,52 ha lasu (ogólna powierzchnia lasów w Polsce to ok. 9 mln ha).

Główną przyczyną powstawania pożarów lasu pozostają umyślne podpalenia – ok. 50 proc. pożarów powstaje z tego powodu. Nieostrożność dorosłych jest przyczyną ok. 20 proc. pożarów, zaś w 7 proc. przypadków ogień przenosi się na las z tzw. gruntów nieleśnych.

Zdaniem Aldony Perlińskiej, naczelnik Wydziału Ochrony Lasu w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Polsce nie grożą raczej tzw. pożary wielkoobszarowe, z jakimi zmagają się kraje z południa Europy.

– Nasz klimat jest wilgotniejszy, i susze zdarzają się w Polsce znacznie rzadziej niż w Grecji czy Hiszpanii – mówi Perlińska. – Poza tym zarządzane przez nas lasy są odpowiednio zabezpieczone przed pożarami. Bardzo dbamy o właściwe utrzymanie pasów i dróg pożarowych, inwestujemy w monitoring telewizyjny i sieć wież obserwacyjnych, wysyłamy też patrole lotnicze. Dzięki temu pożary wykrywamy coraz szybciej i coraz skuteczniej chronimy las przed tego typu zagrożeniem.

Na profilaktykę i ochronę przeciwpożarową PGL LP przeznacza łącznie ok. 100 mln zł rocznie. Stopień zagrożenia pożarowego w Polsce obserwować można na codziennie aktualizowanej mapie dostępnej na stronie internetowej www.lasy.gov.pl.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz