/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Oświadczenie dyrektora generalnego LP w sprawie RDLP Białystok

Lasy Państwowe

Autor: Marian Pigan
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2008-07-25


Oświadczenie dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Mariana Pigana, w sprawie zatrzymania przez CBA dyrektora RDLP w Białymstoku i jego zastępcy.

DYREKTOR GENERALNY
LASÓW PAŃSTWOWYCH

Warszawa 25 lipca 2008 r.    OŚWIADCZENIE

    Informuję, że w dniu 24 lipca Sąd Rejonowy w Białymstoku odrzucił wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu wobec Piotra Zbrożka – dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Cezarego Świstaka – do dnia 21 lipca zastępcę dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Dwa dni wcześniej Piotr Zbrożek i Cezary Świstak zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego podczas narady kierownictwa Lasów Państwowych w Ustroniu-Jaszowcu i przewiezieni do siedziby Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, gdzie postawiono im zarzuty przekroczenia uprawnień i narażenia Skarbu Państwa na straty.
    Dochodzenie, którego efektem było zatrzymanie, trwa od sześciu miesięcy. Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych na wnioski prokuratury wielokrotnie wyjaśniali okoliczności tej sprawy, udostępniana była również pełna dokumentacja. Zatrzymane osoby nie próbowały ukrywać się, ani w żaden inny sposób nie wpływały na przebieg dochodzenia, a przynajmniej nie są mi znane fakty, które mogłyby o tym świadczyć.
    W tej sytuacji „siłowy” sposób doprowadzenia do siedziby prokuratury w celu przesłuchania i przedstawienia zarzutów oraz nagłośnienie tej sprawy w mediach przez funkcjonariuszy CBA uważam za nieuzasadnione naruszenie zasady domniemania niewinności wobec osób podejrzanych.
    Nie przesądzając o winie lub niewinności Piotra Zbrożka i Cezarego Świstaka pragnę podkreślić wolę pełnej współpracy Lasów Państwowych w wyjaśnieniu tej sprawy do samego końca.
    Poprosiłem Prokuraturę Okręgową w Białymstoku o informację na temat stawianych zarzutów oraz dalszego toku postępowania – czekam na odpowiedź. Poleciłem również wszczęcie szczegółowej kontroli wszystkich transakcji handlowych dokonywanych przez regionalne dyrekcje Lasów Państwowych w 2007 r. a w szczególności transakcji dokonywanych w tzw. trybie eksperckim, polegającym na przydziale surowca drzewnego bez przetargu. O wynikach kontroli będę informował na bieżąco.

     (-) Marian Pigan
    Dyrektor Generalny
    Lasów Państwowych

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz