/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Artystyczny plener z pilarką

Husqvarna

Autor: dja
Źródło: Husqvarna
Data: 2008-07-19


Przez cztery dni, od 10 do 13 lipca, trwał rzeźbiarski plener Husqvarny. Motywem przewodnim imprezy odbywającej się w ramach obchodów 550-lecia Milówki było hasło "Na pomoc ginącym lasom". Idea Pleneru zrodziła się w Leśnym Grodzie w Milówce, w którym można podziwiać aż 120 rzeźb drewnianych wykonanych pilarkami Husqvarna, wśród nich znajduje się wpisana do Księgi Guinnessa rzeźba o wysokości 14,3m.

W trakcie pracy...W trakcie pracy...Fot. Drewno.pl

Posługując się podobna techniką, ponad 20-tu rzeźbiarzy z całej Polski rzeźbiło pilarkami w klocach drewnianych o wysokości - 3m i średnicy ok. 60 cm. Pokłosie pleneru przez następne lata będzie zdobiło Milówkę.

Przez cały czas trwania pleneru mieszkańcy i goście Milówki mogli oglądać rzeźbiarzy przy pracy. Ostatniego dnia do podziwiających potężne, gotowe już rzeźby dołączyli jurorzy, którym przewodniczył prof. Wojciech Opania.

Po kilkugodzinnych obradach i podsumowaniu głosów publiczności oraz rzeźbiarzy, jury przyznało pierwszą nagrodę Tadeuszowi Ruckiemu za rzeźbę pt. „Bez muzyki ani rusz”. „Nie łatwo było wybrać najlepszą rzeźbę. Wszystkie odznaczały się precyzją wykonania i wysokim poziomem artystycznym. To był naprawdę trudny wybór” - powiedział jeden z członków jury - ekspert firmy Husqvarna - Jerzy Banaszczyk. Przyznano również dwa drugie miejsca, które zajęli: Stanisław Kwaśny za rzeźbę pt. „Jan Kazimierz” i Robert Czepczor za rzeźbę pt. „Nostalgia z piekła rodem”, a także trzy trzecie: Pawłowi Kubczakowi za rzeźbę pt. „Góral z trąbitą”, Robertowi Nowakowi za rzeźbę pod tytułem: "Góral na emeryturze" i Ireneuszowi Wierzbie za rzeźbę pt. „Ku przestrodze”. Jury odznaczyło ośmiu zawodników  wyróżnieniem pierwszego stopnia a sześciu - wyróżnieniem drugiego stopnia. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody od firmy Husqvarna.

Rzeźbiarze sami tworzyli projekt prac w oparciu o temat przewodni. Większość rzeźb nawiązuje do symboli, mitów i tradycji regionu żywieckiego. „Te rzeźby już  tkwią w drewnie, trzeba je tylko uwolnić” - powiedział jeden z zawodników - Kazimierz Skórski.
Grzegorz Michałek wyrzeźbił postać strażnika lasu. „Poprzez swoją rzeźbę chciałem nawiązać do hasła pleneru: Na pomoc ginącym lasom. Drzewa są chore, wycinamy je, ale musimy pamiętać żeby sadzić nowe. Lasy są miejscem niezwykłym - dawnej były miejscem kultu, składano im ofiary a symbol drzewa życia był jednym z najstarszych. Wyrzeźbiony przeze mnie Strażnik lasu ma strzec tutejsze drzewa.”

Z kilkoma rzeźbami  wiążą się legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Stanisław  Kwaśny z Mesznej, związany z Stowarzyszeniem  Twórców Ludowych, na pytanie o swoją rzeźbę odpowiada: „Wyrzeźbiłem postać króla Jana Kazimierza, który nadał prawa Milówce. Legenda głosi, że konie króla zgubiły tu trzy podkowy. Rzeźba powstała przy użyciu piły spalinowej Husqvarna. Kupiłem ją za pierwsze pieniądze zarobione na Mistrzostwach Drwali. Przekonali mnie do tego koledzy rzeźbiarze, którzy również używają pił Husqvarna. I mieli rację – ta piła idzie jak burza!”

Równie interesującą rzeźbą może się pochwalić  Tadeusz Gołuch z miejscowości Cisiec. Na jego rzeźbie podziwiać można symbole związane z Milówką. Są to m.in. 3 maski symbolizujące żywieckie gody, kapelusz góralski symbolizujący góralszczyznę, a także postać anioła
i diabła trzymająca godło Milówki z napisem „550-lecie Milówki”. „Moja rzeźba jest bardzo alegoryczna. Chciałem, aby znalazła się na niej kwintesencja Milówki, dlatego zatytułowałem ją  - Nasze Korzenie” - powiedział rzeźbiarz.

Pamiętajmy o lasach…
Zmagania zorganizowane były pod hasłem: „Na pomoc ginącym lasom”. Sztucznie zasadzone na tym terenie świerki są skazane na suszę, wichury i w rezultacie usychają. Dodatkowym problemem stał się atak korników. Lokalni leśnicy, aby powstrzymać szkodniki, wycinają całe hektary zaatakowanych, chorych drzew. Leśnicy, samorządowcy i mieszkańcy tamtych terenów próbują powstrzymać plagę szkodnika wszelkimi sposobami. Jednym z elementów jest edukacja i informowanie na temat problemu ginących lasów oraz zmian zachodzących w środowisku naturalnym. Tegoroczny plener zwrócił uwagę na ten ważny problem, a rzeźby powstałe z drewna z lasów Beskidu Żywieckiego, będą ozdobą gminy Milówka i będą przynosiły chwile refleksji i zadumy…
***
Głównym sponsorem pleneru była Husqvarna - producent wysokiej klasy urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok: lasów, parków, ogrodów, obiektów sportowych i innych. Kilkuwiekowe doświadczenie w mechanice precyzyjnej oraz produkcji sprzętu, w połączeniu z innowacyjnymi konstrukcjami zawsze stawiały firmę w czołówce światowych producentów. Produkty są cenione przez użytkowników ze względu na ich: jakość, łatwość obsługi, bezpieczeństwo użytkowania oraz bezawaryjność. Firma powstała w XVII wieku w Szwecji i jest jednym z najstarszych przedsiębiorstw na świecie. Husqvarna obecna jest w ponad 100 krajach na całym świecie poprzez sieć swoich oddziałów i ponad 18 tysięcy punktów dilerskich. Husqvarna Poland zarządza sprzedażą i serwisem sprzętu na terenie Polski poprzez sieć około 400 dilerów na terenie całego kraju.


Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją serwisu DREWNO.PL

Artystyczny plener z pilarką (Zdjęcia: 2)

W trakcie pracy...... i gotowe

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz