DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Stosunki polsko - ukraińskie

Autor:
Źródło:
Data: 2005-02-04


Dmytro Krykun, "Ukrainska Prawda", d:2005.02.01.
Minęło kilkanaście lat i Polska z obiektu kpin przekształciła się w oczach Ukraińców w obiekt skrywanej zazdrości. Polska została członkiem NATO a potem UE. Polacy uzyskali status pełnoprawnych obywateli Europy i teraz spokojnie mogą patrzeć w przyszłość. Ukraińcy musza przejść przez ten sam szlak, ale nie mają dla zrealizowania swoich planów, tak jak Polacy, 15 lat.
Rok przed obchodami "Roku Polski na Ukrainie", przeszedł na Ukrainie pod znakiem Federacji Rosyjskiej. Pomimo całej gamy różnego rodzaju imprez artystycznych, stosunki gospodarcze między Ukrainą a Rosją pozostały napiętymi. Przyczyną tego stanu rzeczy jest brak jednomyślności w kwestii transportu gazu czy w sprawie naftociągu Odessa - Brody.

"Rok Polski na Ukrainie" rozpoczął się 1 kwietnia 2004 r. Podczas niedawnego spotkania W. Juszczenko - A. Kwaśniewski, które odbyło się na krakowskim Wawelu, podsumowano miniony rok w stosunkach dwustronnych. Rozmawiano na temat: funkcjonowania naftociągu Odessa - Brody, zwiększenia inwestycji wzajemnych, prywatyzacji polskiego kombinatu "Huta Częstochowa" i udziału w niej ukraińskiej korporacji - "Przemysłowy Sojusz Donbasu". Podsumowania roku dokonano także podczas spotkania W. Juszczenki z premierem Polski M. Belką. Podczas tego spotkania prezydent Ukrainy zaproponował, aby zadania na 2005 r dotyczące aktywizacji stosunków dwustronnych zostały wpisane na szczebel rządowy. Z polskiej strony premier zaproponował przedłużenie i rozszerzenie oferty stażu w Polsce dla ukraińskich urzędników. Tymczasem MSZ A. Rotfeld stwierdził, że strona polska będzie starać się ułatwiać Ukraińcom proces przekraczania granicy oraz rozpocznie starania w sprawie nowego podejścia do Ukraińców pracujących w Polsce, aby uzyskali oni pełne prawa. Dyrektor Centrum Ekonomicznego Rozwoju O. Paschawer wypowiadając się w kwestii stosunków ekonomicznych, stwierdził, że gospodarka kieruje się prawami ekonomicznymi a nie sympatiami politycznymi i nie można poparcia politycznego przełożyć na konkretne kontrakty handlowe. Politycy mogą jednakże kontakty handlowe ułatwiać wprowadzając odpowiednie prawodawstwo.
"Rok Polski na Ukrainie" przyczynił się do zbliżenia dwóch państw. Najważniejszą rolę w tym procesie odegrała "pomarańczowa rewolucja". Ukraińcy dostrzegają olbrzymi wkład prezydenta A. Kwaśniewskiego i L. Wałesy w demokratyzację sytuacji na Ukrainie. Wiele do życzenia pozostawia kwestia inwestycji kapitału polskiego w Ukrainie i ukraińskiego w Polsce. Brak też wspólnych inwestycji. Obecnie stosunki gospodarcze między naszymi państwami są największym problemem. Szansą na przełamanie impasu jest prywatyzacja polskiej "Huty Częstochowa" przez ukraińskie konsorcjum. Wg I. Burakowskiego, dyrektora Instytutu Badań Rynkowych i Politycznej Konsultacji, dla zwiększenia inwestycji należy polepszyć klimat inwestycyjny, rozszerzyć zakres informacji i promocji własnego rynku. Ukraińscy biznesmeni obawiają się, że Polska i inne kraje członkowskie UE zaczną traktować Ukrainę jako rynek zbytu dla towarów europejskich.
Te obawy należy rozwiać.
Nowa ekipa Juszczenki daje nadzieje na to, że biznes ukraiński oprze się na jasnych i przejrzystych regułach konkurencji rynkowej. Polska może dopomóc Ukrainie wkroczyć z własnym kapitałem na rynek europejski. Politycy i biznesmeni polscy i ukraińscy mają szansę stworzenia "silnego duetu", który zapewniłby tak Polsce jak i Ukrainie silne miejsce w UE.

z serwisu MSZ/VI Numer: 23/1055

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz