/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Chiński rynek MDF wciąż rozwija się w zawrotnym tempie

ITTO

Autor: dja
Źródło: ITTO
Data: 2008-07-18


Chińska produkcja płyt MDF rozwinęła się w ciągu ostatnich dwudziestu lat w bardzo szybkim tempie. Obecnie stanowi ważną część gospodarki i przyczynia się do poprawy standardu życia ludzi.

Płyta MDFPłyta MDFFot. Sunway

Pierwsze fabryki MDF powstały w Chinach w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, jednak gwałtowny rozwój produkcji rozpoczął się dopiero w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Wielkość chińskiej produkcji MDF wzrosła z 0,7mln m3 w 1996 do 22 mln m3 w 2006r.,  z rocznym tempem wzrostu na poziomie 41,3%.
 
Dzięki szybkiemu rozwojowi produkcji mebli, podłóg laminowanych oraz materiałów dekoracyjnych do wnętrz rośnie również zużycie MDF na wewnętrznym rynku Chin. W 1996r. wynosiło ono 0,98 mln m3 i do roku 2006 osiągnęło 22,22 mln m3, co przekłada się na średnią roczną stopę wzrostu w wysokości 35,9%.
 
Na koniec 2007r. w Chinach pracowało 598 linii produkcyjnych MDF o całkowitej rocznej zdolności produkcyjnej ok. 26,2 mln m3. Oczekuje się, że kolejne 4,24 milionów m3 mocy produkcyjnych przybędzie w roku bieżącym (2008) oraz ok. 3 mln w roku 2009.

W dalszym okresie czasu przewidywana jest kontynuacja szybkiego rozwoju tej gałęzi przemysłu drzewnego. Spodziewane jest między innymi mocniejsze wejście zagranicznych koncernów.

W 2007r. w Chinach działało ok. 400 przedsiębiorstw zajmujących się produkcja płyt MDF. Ich zdolność produkcyjna waha się od 10.000 m3 do 1 mln m3 płyt MDF rocznie. Oznacza to, że średnia wielkość produkcji chińskiego przedsiębiorstwa wynosi około 65.000 m3, co jest znacznie niższą wartością niż w krajach rozwiniętych. Stosunkowo duże rozdrobnienie rynku producenta przyczynia się m.in. do wzrostu konkurencji.

Przedsiębiorstwa prywatne (wraz z zakładami należącymi do przedsiębiorstw zagranicznych) stanowią ok. 75%, pozostałe fabryki mają status przedsiębiorstw państwowych.

Przykładem takiego przedsiębiorstwa, jest powstałe w 2001r., w prowincji Guangxi,  Sunway Forest Products Industry Co Ltd. Spółka, będąca własnością państwa, zajmuje się produkcją płyt drewnopochodnych i głębokim przetwórstwem drewna.

Firma posiada 11 zakładów produkcyjnych (w sumie 15 zaawansowanych technologicznie linii produkcyjnych), które w ciągu roku łącznie mogą wytworzyć 550 tys. m3 płyt MDF i HDF o różnej grubości i specyfikacji, 55 tys. m3 płyt wiórowych, 20 mln m2 papieru impregnowanego do laminowania, 5 mln m2 podłóg laminowanych oraz ok. 60.000 kompletów mebli. Do Sunway FPI należą również dziesiątki tysięcy hektarów lasu będących źródłem surowca drzewnego.

Produkty Sunway spełniają normy E0 i E1. Ok 50% produkcji przedsiębiorstwa trafia na rynki zagraniczne praktycznie na całym świecie.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz