/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Protest przemysłu drzewnego - Komunikat 4

PIGPD

Autor: Bogdan Czemko
Źródło: PIGPD
Data: 2008-07-17


16 lipca w Warszawie odbyła się demonstracja pracowników i pracodawców przemysłu drzewnego zorganizowana i poprowadzona przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego w której wzięło ok. 1000 uczestników z całej Polski.

Fot. Drewno.pl

Szanowni Państwo,

Wczorajszy dzień, to dzień historyczny.

W Alejach Ujazdowskich, przed Kancelarią Premiera odbyła się pierwsza w dziejach Polski manifestacja pracowników i pracodawców przemysłu drzewnego zorganizowana i poprowadzona przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego.


Zgodnie z listą podpisywaną na miejscu, wzięło w niej udział 1000 osób z obszaru całej Polski. Rozwieszono chyba z 20 transparentów i tablic z hasłami typu „ Monopol Lasów Państwowych Niszczy Polski Przemysł Drzewny”. Każdy z uczestników miał na ubraniu nalepkę z napisem „STOP samowoli Lasów Państwowych”. Mieliśmy syreny, gwizdki, buczki i używaliśmy ich ze znakomitym efektem. Była nawet kapela, która w zależności od sytuacji grała bądź poprawiające nastrój melodie bądź – marsza pogrzebowego, który podkreślił powagę naszej sytuacji. Przewodniczący Zgromadzenia – Sławek Wrochna przedstawił naszą sytuację i cele, spotykając się z wielokrotnym aplauzem uczestników. Wspierali go inni mówcy, w tym prezydent Izby Mirosław Florkiewicz i poseł na Sejm RP – Piotr Cybulski (były nadleśniczy ze Śląska). Odczytana została PETYCJA zaniesiona później do Kancelarii Premiera przez naszą delegację. Delegacja ta została przyjęta przez Ministra Michała Boni – Sekretarza Stanu, szefa zespołu doradców strategicznych premiera Donalda Tuska. Towarzyszyli mu Wiceminister Środowiska Janusz Zaleski i dyrektor Departamentu Przemysłu w Ministerstwie Gospodarki – Krzysztof Gulda. Rozmowa z nimi przy wręczaniu PETYCJI trwała ok. godziny a wszystkie nasze oczekiwania zostały przedstawione i uzasadnione. Ustaliliśmy, że negocjacje z nami zostaną podjęte już za tydzień, w dn. 24 lipca. Najważniejsze jest to, że w imieniu Premiera poprowadzi je minister Michał Boni. Myślę, że w tym kraju na wyższym szczeblu, niż pod auspicjami Premiera RP, negocjować się już nie da. Liczymy więc na skuteczność Kancelarii Premiera i oczekujemy konkretnych propozycji w sprawach wskazanych w PETYCJI. 

Proszę Państwa! Koleżanki i Koledzy Drzewiarze!

Przemysł drzewny pierwszy raz przekroczył „niewidzialną linię” która dzieli prośby i nieudane negocjacje od zdecydowanych i konkretnych działań.  Dzięki wszystkim Wam, którzy nie baliście się publicznie, na ulicach Warszawy, przed obliczem najwyższych w kraju władz, zademonstrować głośno Waszego niezadowolenia, możemy osiągnąć cel do którego tak wiele lat zmierzamy – zdobycie warunków do rozwijania naszych przedsiębiorstw, utrzymania w nich miejsc pracy i poprawy jej warunków. A w perspektywie najbliższych miesięcy – mamy szansę uniknąć katastrofy ekonomicznej.

 Nie chwali się jednak dnia przed zachodem słońca. Dzięki Waszej obecności w Alejach Ujazdowskich zdobyliśmy możliwość negocjacji na najwyższym szczeblu władz kraju, ale to w dniu 24 lipca okaże się, czy i jakie uzyskamy efekty.

Do tego czasu nie rezygnujemy z naszego PROTESTU. Kontynuujemy go w łagodnej formie. Apelujemy więc do wszystkich przedsiębiorców, tych co byli na manifestacji i tych co z różnych powodów nie byli, ale popierają nasze cele: wywieśmy na bramach zakładów polskie flagi i transparenty !

Niech wszyscy wiedzą, że wczorajsza manifestacja to początek a nie koniec naszych działań.

I spokojnie czekamy najbliższy tydzień, a potem zadecydujemy czy osiągnęliśmy coś co nas zadawala, czy też zgłaszamy władzom Warszawy kolejny protest, tylko zapewne ostrzejszy. Przecież nie mamy zbyt wiele do stracenia.

Koleżanki i Koledzy !

Wszystkim Wam, którzy poświęciliście swój czas, aby z całej Polski zjechać się do Warszawy, którzy wykazaliście się cywilną odwagą i determinacją popierając zorganizowany przez PIGPD protest – chcę - w imieniu władz Izby, Komitetu Protestacyjnego, a przede wszystkim w imieniu całego naszego przemysłu, również tej jego części  która była nieobecna wczoraj w stolicy – serdecznie podziękować.

To był naprawdę kawałek dobrej roboty.

Jeśli trzeba - będziemy ją kontynuować.


 
Bogdan Czemko
Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego.

 

 

 

PETYCJA

PRZEDSIĘBIORCÓW I PRACOWNIKÓW POLSKIEGO PRZEMYSŁU DRZEWNEGO

ZGROMADZONYCH NA DEMONSTRACJI W WARSZAWIE

W DNIU 16 LIPCA 2008r.

Pan

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów


Panie Premierze !

My, polscy producenci tarcicy i wyrobów z drewna od lat skazani jesteśmy na zaopatrywanie się w swój podstawowy surowiec – drewno okrągłe – w lasach należących do Skarbu Państwa, zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Te zaś, nie będąc nawet przedsiębiorstwem, od lat wykorzystują swoją monopolistyczną pozycję, narzucając nam warunki obrotu tym drewnem i jego zawyżone ceny.

Przez lata blokowało to rozwój większości rodzimych zakładów drzewnych, a polska administracja rządowa wbrew obowiązującemu prawu to tolerowała, nie reagując na alarmistyczne sygnały i wnioski ze strony przedsiębiorców, aż doszło do dzisiejszej krytycznej sytuacji, która wręcz zagraża naszemu istnieniu. Wspólnie z naszymi pracownikami wyszliśmy więc na ulicę aby uświadomić Panu Premierowi i całemu społeczeństwu, jak wielki kryzys objął gałąź gospodarki która przynosi krajowi przeszło 7% wartości produkcji i zatrudnia 155 tysięcy ludzi, których miejsca pracy, nie mówiąc już o poziomie dochodów, są dziś poważnie zagrożone likwidacją.

Razem więc – jako pracownicy i ich pracodawcy - domagamy się, aby polski rząd podjął wreszcie skuteczne kroki, które zmuszą podległy mu monopol Lasów Państwowych do zaprzestania wykorzystywania polskich przedsiębiorstw w imię tylko własnych, wewnętrznych korzyści.

Żądamy też, aby Minister Gospodarki zaniechał działań, które rujnują rynek zbytu pozostałości poprodukcyjnych z naszych zakładów, takich jak trociny lub zrębki, zakazując mocą swego rozporządzenia uznawania ich za źródło energii odnawialnej.

Domagamy się, aby Pan Premier w pilnym trybie:

  • Nakazał podległym Mu właściwym ministrom działania, które już teraz doprowadzą do zrównania cen polskiego drewna z cenami w krajach Unii Europejskiej, w których kreuje je wolny rynek i uzupełnienia niesprawiedliwie zredukowanych przydziałów drewna do zakupu,

  • Powołał rządową komisję kryzysową, która pilnie przygotuje i wdroży takie zasady sprzedaży drewna z lasów należących do Skarbu Państwa, które w sposób trwały będą wspomagały rozwój przemysłu drzewnego i uniemożliwią Lasom Państwowym wykorzystywanie pozycji monopolu,

  • Doprowadził do wykreślenia z nowego rozporządzenia ministra gospodarki przepisów, które w nadchodzących latach nie pozwolą na zakup naszych trocin i zrębków przez duże zakłady energetyczne


PANIE PREMIERZE !

W sytuacji gdy blisko 70% kosztów wytworzenia tarcicy to koszt zakupu drewna z lasu, gdy jego ceny w każdym z sąsiednich krajów są dużo niższe, gdy silna złotówka ogranicza nasz eksport a wspomaga konkurencyjny import, jedynym rozwiązaniem ratującym dziś nasze zakłady przed poważnymi stratami do upadłości włącznie, a naszych pracowników przed rychłym bezrobociem, jest natychmiastowe i radykalne obniżenie cen surowca sprzedawanego dziś przez Lasy Państwowe, mające przecież w ręku 90% jego zasobów. Inaczej nie mamy żadnych szans na kontynuację naszej sprzedaży, na utrzymanie miejsc pracy, ani szans na prowadzenie uczciwej konkurencji na polskim i na jakimkolwiek innym rynku. Oczekujemy też na niezwłoczne podjęcie działań, które spowodują, że dzisiejsza sytuacja w przyszłości już się nie powtórzy.

Lasy Państwowe już udowodniły, że nie zrezygnują dobrowolnie z dzisiejszych przywilejów i same nic nie zmienią.

Pana osobista interwencja jest więc absolutnie konieczna i jej właśnie, jako polscy obywatele żyjący z pracy w przemyśle drzewnym , domagamy się dzisiaj.


W imieniu Protestujących przed Urzędem Rady Ministrów

Przewodniczący Zgromadzenia

Sławomir Wrochna


Zał.: Lista podpisów uczestników demonstracji

 

 

 

 

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

cisza w mediach [2]

Chyba organizatorzy manifestacji skupili się na samych sobie...Nawet na stronach internetowych organizatora protestu - Izby nie ma nic o przebiegu protestu... Zero informacji w prasie, TV i internecie...Jedyne info to tu na drewno.pl i w newsletterze Miesięcznika Drzewnego. Bez dojścia do mediów to zwykłe bicie piany niestety...

tartaczny [3]Odpowiedz na ten komentarz2008-07-17 21:46:00

Zgłoś nadużycie

Komentarze mediów

Krótkie informacje były 1 prog Polskiego Radia, wzmianka w Rzeczpospolitej, krótkie info w TVP3 - tyle udało nam się ustalić.

Dominik Jabłoński [428]Odpowiedz na ten komentarz2008-07-17 22:18:58

Zgłoś nadużycie

Wzmianka była na TVP Info

Ja widziałem rano 16-ego w TVP Info - wyglądało to niestety mizernie. Do tego protest zbiegł się w czasie z protestem stoczniowców, na które to wydarzenie media bardzo się połaszczyły.

Zgadzam się z jedną z wypowiedzi, że bez mocnego wystąpienia w mediach efekt raczej będzie żaden. A co do upadłości zakładów ... obecnego Rządu nie interesuje w ogóle ani pracownik, ani pracodawca. Ludzie dali się nabrać. Wszystkie szumne oskarżenia o złe zachowanie poprzedniego Rządu względem protestujących były popisem aby sami mogli teraz mieć totalny i bezgraniczny olew na problemy zarówno przedsiębiorców jak i pracowników.

Faktem jest, że drzewiarze mogą sobie jedynie nagwizdać. Z górnikami ani lekarzami żaden Rząd jeszcze nie wygrał, a pozostałych mogą mieć w pompie. W szczególności - kogo obchodzą problemy branży drzewnej? Prądu przez to nie zabraknie, żywności też nie, a niejeden kraj ucieszy się z fatalnej sytuacji na rynku drzewnym w Polsce.

Największym problemem jednak są chyba związki zawodowe, które zarówno u lekarzy jak i u górników są bardzo mocno wyeksponowane podczas protestów i strajków. W tym co widziałem w TVP Info - protest pokazany był jako grupka ludzi którzy nie wiedzą czego chcą - rozglądających się po sobie. Może to i lepiej że takiego materiału nie pokazały inne stacje telewizyjne.

Miejmy nadzieję że będą pozytywne skutki protestu.

Pozdrawiam wszystkich

ppaffell [55]Odpowiedz na ten komentarz2008-07-17 22:57:28

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz