/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Dlaczego warto być ostrożnym, czyli usługi detektywistyczne dla firm

KRUK

Autor: Krzysztof Kurzyński
Źródło: KRUK
Data: 2008-07-14


Rynek usług detektywistycznych dla biznesu ma przed sobą coraz szersze perspektywy rozwoju. Coraz częściej z tego typu produktów korzystają także firmy z branży drzewnej. Przedsiębiorcy z usług detektywów, choć z pewnością wciąż istnieją bariery, ograniczające działalność tej branży.

Fot. www.sxc.hu

Jedną z ważniejszych jest słabość przepisów regulujących działania detektywów. Co prawda Ustawa o usługach detektywistycznych nadaje detektywom znaczne uprawniania, jednak są one redukowane lub wręcz odbierane przez inne regulacje prawne – np. Ustawę o ochronie danych osobowych czy wewnętrzne przepisy instytucji państwowych. Przepisy te, powstałe wiele lat temu, nie uwzględniają korzyści płynących ze współpracy z detektywami. Ponadto często jeszcze detektyw kojarzy potocznie się z osobą inwigilującą niewiernych małżonków.

Mimo tych okoliczności stale zwiększa się liczba przedsiębiorców zainteresowanych korzystaniem z profesjonalnych usług detektywistycznych.

W działalności gospodarczej istnieje szereg sytuacji, w których zlecenie działań licencjonowanym detektywom jest ze wszech miar uzasadnione. Przede wszystkim jest to istotne przed rozpoczęciem współpracy z nowym kontrahentem, dostarczeniem mu towaru lub usługi. W takim przypadku detektywi mogą zweryfikować wiarygodności potencjalnego partnera czy odbiorcy usług. Natomiast w trakcie stałej współpracy (przy podejmowaniu decyzji np. o zwiększeniu limitu kredytu, czy odroczeniu płatności za już zrealizowane usługi) przydatne mogą być informacje o tym, czy sytuacja finansowa współpracującego przedsiębiorcy nie pogorszyła się. Usługi detektywistyczne są też niezwykle istotnym uzupełnieniem procesu windykacji należności. W przypadku podejmowania decyzji o sposobie odzyskiwania zobowiązania, pozwala to na oszacowanie jego skuteczności, kosztów i czasu trwania.

Najbardziej efektywnym obszarem działań detektywów są czynności weryfikacyjne pozwalające na dogłębne poznanie klienta czy kontrahenta. Firma zlecając działania wobec partnerów biznesowych, przed rozpoczęciem współpracy lub w jej trakcie, otrzymuje pakiet informacji weryfikujących deklarowane możliwości lub przyczyny zmiany dotychczasowych reguł współpracy. Pozwala to na natychmiastową reakcję i niedopuszczenie do sytuacji, w których może powstać zadłużenie zagrożone bezskuteczną egzekucją. Profesjonalny detektyw analizuje szereg informacji. Uzyskuje je między innymi w badanej firmie. Sprawdza poprawność dokumentacji w KRS i weryfikuje dane majątku w księgach wieczystych czy rejestrach zastawów. W końcu sprawdza osobisty majątek właścicieli czy reprezentantów firmy, oceniając czy odpowiada statusowi przedsiębiorstwa. Wiążąc fakty jest w stanie ocenić wiarygodność, wskazać ewentualne zagrożenia, czy sposoby zabezpieczenia transakcji.

Istotnym obszarem działania detektywów jest wskazanie możliwości i źródeł zaspokojenia roszczeń. Bywa że ustalenia detektywów wskażą na brak szans na skuteczną egzekucję. Co znamienne w większości tego typu spraw zleceniodawcy stykają się z „profesjonalnymi dłużnikami” wykorzystującymi wszelkie prawne, a czasem, pozaprawne metody pozwalające na uniknięcie egzekucji. Niestety dopiero po fakcie klient dowiaduje się, że takie zachowania już wcześniej charakteryzowały jego partnerów, i dlatego te facto powinien ich unikać.

Krzysztof Kurzyński

Autor artykułu jest Kierownikiem Biura Detektywistycznego KRUK


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz