/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Gerda podejrzana o zmowę cenową

UOKiK

Autor:
Źródło: UOKiK
Data: 2008-07-08


Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczęła postępowanie antymonopolowe, w trakcie którego sprawdzi czy Gerda Polska i dystrybutorzy jej produktów naruszyli prawo. Zarzut dotyczy ustalania cen odsprzedaży drzwi antywłamaniowych.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w czerwcu bieżącego roku na podstawie informacji uzyskanych przez UOKiK w trakcie ogólnokrajowego badania rynku zamków i zawiasów. Wątpliwości Urzędu wzbudziły umowy zawierane przez spółkę Gerda z 45 dystrybutorami oferowanych przez nią produktów.

W toku postępowania UOKiK zbada, czy w podpisywanych umowach Gerda zobowiązywała swoich partnerów handlowych do ścisłego przestrzegania ustalonych przez siebie cen odsprzedaży na poszczególne typy drzwi antywłamaniowych. Jak wynika z informacji, którymi dysponuje Urząd, w przypadku gdy kontrahent nie wywiązywał się z narzuconych przez Gerdę warunków, ta zastrzegała sobie prawo do rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym.

Wspólne ustalanie cen jest jednym z najpoważniejszych naruszeń prawa antymonopolowego. Negatywne konsekwencje niedozwolonych porozumień zawieranych przez przedsiębiorców mają również wpływ na sytuację konsumentów – słabsi uczestnicy rynku tracą bowiem dostęp do zróżnicowanych pod względem cen oraz jakości ofert.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie antymonopolowe powinno zakończyć się nie później niż w terminie pięciu miesięcy od dnia jego wszczęcia. W przypadku potwierdzenia zarzutów Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorców kary finansowe w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznych przychodów.

<i>Firma Gerda Sp. z o.o. działa na rynku zabezpieczeń od 1987 roku, osiągając w tej dziedzinie pozycję lidera. Powszechnie znane z wysokiej jakości drzwi, zamki, kłódki, w tym antywłamaniowe to m.in. efekt wprowdzenia innowacyjnych, najnowocześniejszych technologii i rozwiązań organizacyjnych.</i>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz