/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Protest branży drzewnej - 16 lipca w Warszawie

PIGPD

Autor:
Źródło: PIGPD
Data: 2008-06-30


16 lipca 2008r. przed Kancelarią Premiera na Alejach Ujazdowskich w Warszawie odbędzie się publiczny protest pracodawców i pracowników branży drzewnej przeciw działaniom Lasów Państwowych i bezczynności rządu wobec zgłaszanych problemów przemysłu.

Tańsze drewno z Niemiec płynie do Polski coraz szerszym strumieniemTańsze drewno z Niemiec płynie do Polski coraz szerszym strumieniemFot. arch. drewno.pl

Komitet Protestacyjny przy PIGPD informuje cały przemysł drzewny, że decyzja o demonstracji w proteście przeciw działaniom LP i bezczynności rządu została podjęta, a oficjalne, zgodne z przepisami zawiadomienie o tym zostało przekazane do rąk Prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz–Waltz.

Sądzimy, że jeśli ktoś jeszcze miał wątpliwości, czy należało wykonać ten krok, to rozwiał je ostatni komunikat dyrektora generalnego LP zamieszczony na stronie Portalu L-D, w którym podejmuje on próbę szantażu odbiorców, aby w najgorszym możliwym okresie kupowali bez opóźnień bezsensownie drogie drewno, bo w przeciwnym razie Lasy w przyszłym roku obetną im dostawy.

Protest odbędzie się w dn. 16 lipca 2008r. przed Kancelarią Premiera na Alejach Ujazdowskich w Warszawie. Początek o godz. 11.00.

 

Szanowne/i Koleżanki i Koledzy !
Nikt nie musi jechać do Warszawy, jeśli nie zechce. Nie ma żadnego przymusu. Jeśli nie przyjedziecie, demonstracja po prostu się nie odbędzie i nic się nie zmieni. Jak jednak będą czuli się ci, którzy nie pojadą, wobec tych, którzy nie będą się bali licznie pokazać przed Kancelarią Premiera ? Przecież ta akcja ma pomóc wszystkim – tym co nie pojadą też.
Musimy w końcu jako cały przemysł drzewny pokazać jedność i determinację, tak jak inne grupy zawodowe i społeczne, które nie raz pokazały, jak skuteczna może być ta droga. To sprawa ważna dla Was – jako odpowiedzialnych za los Waszych firm – ale równie ważna dla Waszych pracowników, którzy mają dziś podstawy aby bać się o swoje miejsca pracy i którzy chcą równie godnie zarabiać jak leśnicy. Powinniśmy więc stanąć ramię w ramię – pracodawcy z pracownikami. Liczymy więc, że każdy z Was zabierze ze sobą tym większą grupę, im większe jest jego przedsiębiorstwo – ale przynajmniej 10 osób.

Komitet Protestacyjny przy PIGPD

 

Szanowni Państwo,
Przedsiębiorcy działający w przemyśle drzewnym


   Wszyscy z Was, kupując drewno stanowiące podstawę Waszej działalności, przekonali się niejeden raz, jak drogo kosztuje nas monopol jakim cieszą się Lasy Państwowe. Aby to zmienić, na przestrzeni lat odbyły się już dziesiątki spotkań i zostały napisane setki pism. Każdy bez wyjątku dyrektor generalny LP i każdy z ministrów resortów środowiska i gospodarki był przekonywany i proszony, aby przemysł drzewny uzyskał wreszcie należne mu, stabilne warunki działalności i rozsądny poziom cen drewna okrągłego.
   Nic takiego nigdy nie nastąpiło, a jaskrawym dowodem na to, że po stronie Lasów Państwowych nie ma żadnej woli, aby do osiągnięcia tych celów doprowadzić, są ostatnie wydarzenia. Najpierw rzekomo nowatorski system sprzedaży drewna podzielił to drewno w sposób niekontrolowany przez nikogo poza samymi leśnikami, pozbawiając blisko 1800 firm potrzebnego im do produkcji surowca. Przy tym prawie wszystkich odbiorców zmuszono do zaoferowania zawyżonych cen, które dziś są już o 25% wyższe niż w sąsiednich krajach UE. Jednak dyrektor generalny Lasów Państwowych odmówił ich faktycznego obniżenia, za to przeprowadził propagandową akcję, która skończyła się symboliczną, nic nie wnoszącą redukcją tych cen. A społeczeństwo zostało poinformowane, że leśnicy – jak zwykle – zrobili co w ich mocy. Co gorsze, na pisma i prośby o podjęcie działań w obronie przemysłu nie zareagował nikt z naszego rządu. Jeszcze gorzej -  w międzyczasie  Minister Gospodarki przygotował rozporządzenie, dzięki któremu trociny, kora i zrębki przestaną być dla energetyki biopaliwem, co oznacza, że elektrociepłownie przestaną je kupować. Stracimy więc jeszcze jedno znaczące źródło przychodów.
   Możemy w naszej obronie podjąć – i podejmujemy – kroki prawne. Ale to potrwa, a my już nie mamy czasu. W tej sytuacji pozostaje nam chyba tylko jeden, nie stosowany jeszcze przez nas sposób obrony:

PUBLICZNY PROTEST NA ULICACH WARSZAWY.

O podjęciu działań, aby go zorganizować zadecydowało 29-go maja br. Walne Zgromadzenie naszej Izby. Planujemy, że odbędzie się on w dniu 16 lipca br. – o ile Wy udzielicie mu swego poparcia.
Rozpoczynamy o godzinie 11.00, przed Kancelarią Premiera RP, na Alejach Ujazdowskich 1/3.
Załączamy więc druk OŚWIADCZENIA, którego wypełnienie i odesłanie (mailem lub fax-em) do Biura PIGPD potwierdzi Waszą i Waszych pracowników obecność na tej demonstracji. Prosimy o przekazanie oświadczeń do dnia 4 lipca.br.
Załączamy też ponownie druk LISTU OTWARTEGO, który już dotarł do rządu, parlamentarzystów, dziennikarzy i władz administracji lokalnej. Przedstawiliśmy w nim naszą sytuację i racjonalnie wyjaśniliśmy przyczyny naszego protestu. Jak dotąd – władze nie zareagowały w ogóle, nie dając nam w ten sposób szans na polubowne rozwiązanie problemów.
Prosimy o przekazywanie przesłanych Wam materiałów dalej – do wszystkich przedsiębiorców naszej branży, których znacie i z którymi współpracujecie, wraz z informacją, że liczymy na ich współpracę, która będzie stanowiła dowód integracji naszej branży wokół wspólnych celów.

KOMITET ORGANIZACYJNY PROTESTU w składzie: Sławomir Wrochna (przewodniczący), Jerzy Baluta, Zbigniew Łącki, Stanisław Komosa, Bogdan Czemko


Przyłacz się do protestu!!!

Jeżeli popierasz protest pobierz, wypełnij i wydrukuj niniejsze oświadczenie, a następnie odeślij je na adres e-mail pigpd@drewno.pl lub fax-em, na nr: 061 849 24 68.

Druk oświadczenia w formacie PDF do pobrania tutaj >>>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

A co z mniejszymi firmami? jak nie zatrudniam 10 pracowników nie moge ... [3]

pojechać? A gdybym chciał sam?

Krzysiek [1]Odpowiedz na ten komentarz2008-07-01 22:43:35

Zgłoś nadużycie

Popieram ten protest !!! każdy kto tylko może niech przyjedzie do Warszawy .

Organizujemy wspólnie z kilkoma Tartakami i małymi zakładami wyjazd Autokarami około 90 osób.

Paweł [1]Odpowiedz na ten komentarz2008-07-03 09:14:41

Zgłoś nadużycie

Można samemu

wszsyscy chcący moga przyjechac, o 11 zaczynamy 1, 2 osoby nie ma znaczenia - im bedzie nas wiecej tym lepiej - nikt sie nie przejmujemy kilkunastosobowymi demonstracjami

Zbig [1]Odpowiedz na ten komentarz2008-07-10 16:06:23

Zgłoś nadużycie

Według nieoficjalnych informacji, na koniec ubiegłego tygodnia, było ...

potwierdzenie uczestnictwo ok. 700 osób. Moim zdaniem nie jest to już kilkuosobowa demonstracja, jednak jeżeli ma przynieść efekt powinna być jednak większa frekwencja.

Dominik Jabłoński [428]Odpowiedz na ten komentarz2008-07-10 16:13:39

Zgłoś nadużycie

Ktoś się wybiera?

Chcę wiedzieć czy warto pojechać - ile będzie osób? Będzie tam protestujących 20- 100 czy 1000?

Robert [27]Odpowiedz na ten komentarz2008-07-07 13:57:57

Zgłoś nadużycie

www.protestdrzewiarzy.pl

strona z relacją foto i video

TheQ [36]Odpowiedz na ten komentarz2008-07-31 21:19:27

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz