/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Leśnicy chcą wycinać, ekolodzy mówią NIE!

Autor: JR
Źródło: WWF Polska
Data: 2008-06-18


W środę 18 czerwca leśnicy przygotowują seminarium w Białowieży po to, aby przekonać Ministra Środowiska, że jego zgoda na kontynuację dotychczasowej eksploatacji rezerwatów Puszczy Białowieskiej stanowi warunek ochrony puszczy przed rzekomo największym jej wrogiem – kornikiem drukarzem. Przeciwko takiemu pretekstowi do wyrębu cennych drzewostanów protestują pozarządowe organizacje ekologiczne.

Puszcza BiałowieskaPuszcza BiałowieskaFot. www.sxc.hu

Pomimo przygotowanego przez zespół ekspertów projektu ustawy o powołaniu parku narodowego na obszarze całej Puszczy Białowieskiej, najcenniejsze jej fragmenty ciągle zagrożone są wyrębami. Każdego roku wywozi się z niej ok. 150 tys. m3 drewna. Na skutek wyrębów prowadzonych w rezerwatach puszczy Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku utraciła już certyfikat ekologicznej gospodarki FSC. To samo było powodem zawieszenia Dyplomu Rady Europy dla Białowieskiego Parku Narodowego. Leśnicy jednak nie chcą zmienić swego podejścia i ciągle chcą traktować najcenniejsze puszczańskie lasy, w tym rezerwaty przyrody, jak zwykłe lasy gospodarcze. Za całość działań Lasów Państwowych oraz politykę leśną państwa odpowiada Minister Środowiska, a zgodę na wyrąb w rezerwatach – pod pretekstem „walki z kornikiem drukarzem” - wydaje nadleśnictwom Wojewódzki Konserwator Przyrody.

Taka sytuacja jest nie do zaakceptowania dla ekologicznych organizacji pozarządowych. W rezultacie uporczywie składanych przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot odwołań od decyzji konserwatora udało się chwilowo ocalić ponad tysiąc drzew w puszczańskich rezerwatach. Tegoroczna wiosna była jedną z pierwszych od wielu lat, kiedy lęgi ptaków w rezerwatach Puszczy nie zostały zakłócone przez warkot pił motorowych.

Z zaprzestaniem cięć w rezerwatach nie chcą pogodzić się Lasy Państwowe, których Puszczańskie nadleśnictwa przynoszą milionowe straty. Dlatego Regionalna Dyrekcja LP Białystok zorganizowała seminarium pt. „Zasady postępowania w drzewostanach gospodarczych i ochronnych Puszczy Białowieskiej zagrożonych przez korniki” mające na celu przekonanie Ministra, iż jego zgoda na kontynuację dotychczasowej eksploatacji rezerwatów Puszczy Białowieskiej stanowi warunek ochrony puszczy przed rzekomo największym jej wrogiem – kornikiem drukarzem.

Organizacje pozarządowe uważają ze należy wprowadzić natychmiastowy zakaz wycinek w rezerwatach i w pozostających poza ich granicami fragmentach bezcennych starodrzewów. Domagają się też od Ministra Środowiska niezbędnej korekty tzw. planów urządzania lasu tj. redukcji rozmiaru cięć tak, by uwzględniał on zakaz wycinki w rezerwatach przyrody i wyrębu w lasach pochodzenia naturalnego.

Bezczynność, bądź pozorowanie działań kolejnych ekip rządzących od 1989 r., przyczyniły się do degradacji ekologicznej tak wyjątkowego skarbu przyrodniczego i historycznego jakim jest Puszcza Białowieska. Lekceważenie woli Polaków oraz opinii licznych autorytetów nauki i kultury pokazuje pogardę klasy politycznej dla społeczeństwa i dziedzictwa narodowego. Dalsze utrzymanie takiej sytuacji, naraża nas na potępienie należne barbarzyńcom - uważa dr Andrzej Bobiec z OTOP.

Obecne Ministerstwo Środowiska wyraziło wolę ochrony całej puszczy i powiększenia parku narodowego. Jednak prawdziwym testem wiarygodności obecnie rządzącej w resorcie środowiska ekipy będzie wstrzymanie wszelkich cięć w rezerwatach oraz w lasach pochodzenia naturalnego. Inaczej deklaracje o ochronie Puszczy Białowieskiej będą pustymi frazesami - twierdzi Stefan Jakimiuk z międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF Polska, która w ubiegłym roku przekazała Ministrowi Środowiska 100 tysięcy podpisów pod apelem o powiększenie Parku Narodowego na obszar całej Puszczy Białowieskiej.


Puszcza Białowieska dzięki swojemu naturalnemu charakterowi stanowi jedną z ostatnich w kraju i Europie ostoi wymierających chrząszczy zależnych od obumierającego drewna, stanowi też najważniejszą krajową ostoję dzięcioła trójpalczastego. Bezwzględną ochronę ostoi tych gatunków nakazuje Dyrektywa Siedliskowa. Dalsza ich degradacja może sprowokować kolejny konflikt z Komisją Europejską – ostrzega Adam Bohdan z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

 

Przeczytaj więcej o projekcie WWF "Białowieski Park Narodowy" na www.wwf.pl

 

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz