/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Listwy i podłogi

Barlinek

Autor: inf. pras. (opr.JR)
Źródło: Barlinek
Data: 2008-06-16


Barlinek SA zakończył rozruch pierwszej linii galanterii drzewnej zlokalizowanej na terenie zakładu w Barlinku. Proces produkcyjny oparty jest o własny projekt działu technologii firmy. Koszt inwestycji wyniósł 17 mln złotych. Docelowa moc linii wynosić będzie 6 mln mb listew rocznie. Inwestycja pozwoliła na stworzenie ok. 70 nowych miejsc pracy.

Fot. Barlinek

 

Osiągnąwszy pozycję lidera w produkcji drewnianych podłóg warstwowych na polskim rynku, Barlinek SA deklaruje ten sam cel w sektorze listew. Sprzyja temu bardzo rozproszona konkurencja w tym asortymencie. Dodatkową przewagą firmy jest zlokalizowanie całej produkcji i przerobu drewna w jednym miejscu. Ekonomiczne wykorzystanie surowca, który w znacznych ilościach kupowany jest na potrzeby linii podłóg, okleiny, a teraz listew, przekłada się na optymalizację kosztów produkcji barlineckiego asortymentu. Fakt produkcji własnej okleiny pozwala na utrzymywanie pełnej kontroli jakości w wytwarzaniu listew.

Linia galanterii drzewnej została wyposażona w nowoczesny park maszynowy. Aktualny asortyment zawiera blisko 100 rodzajów listew wykonywanych z drewna iglastego, o różnej wysokości i szerokości, pokrywanych okleiną z około 20 gatunków drzew polskich i egzotycznych (m.in. buk, dąb, jesion, klon, olcha, grab, brzoza, orzech, sapella).

Plany wytwórcze Barlinka na rok 2008 w asortymencie listew sięgają 2,2 mln mb, z czego ok. 70% zostanie sprzedane za granicą. Główne rynki zbytu pokrywają się z krajami odbiorców deski barlineckiej. Należą do nich min.: kraje skandynawskie, Niemcy, Rosja, a także Czechy, Słowacja i Ukraina.

Linia galanterii drzewnej w Barlinku jest pierwszą, ale nie ostatnią inwestycją firmy w tym zakresie. Ze względu na te same kanały dystrybucji deski podłogowej i listew, posiadane technologie oraz surowiec, firma planuje rozwinięcie produkcji na największych rynkach zbytu. Dlatego też już za rok planowane jest rozpoczęcie budowy podobnego zakładu w Rosji, który będzie produkował na potrzeby rynków rosyjskiego, ukraińskiego i rumuńskiego. Barlinek SA rozważa również uruchomienie podobnego zakładu w Rumunii.

Listwy i podłogi (Zdjęcia: 2) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA