/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

W zgodzie z naturą

ARRS Effectica

Autor: inf. pras. (opr.JR)
Źródło: ARRS Effectica
Data: 2008-06-16


Jednym z podstawowych filarów społecznej odpowiedzialności biznesu Koncernu Pfleiderer, jest dbałość o środowisko naturalne. W ramach programu wspierającego ochronę środowiska Pfleiderer zrealizował i planuje kolejne inwestycje zmierzające do ograniczenia emisji zanieczyszczeń z zakładów. Swoją dbałością o środowisko naturalne Koncern podkreśla ekologiczny charakter firmy, jej produktów oraz samego procesu produkcyjnego.

W latach 2005 - 2007 Pfleiderer zrealizował w Polsce szereg przedsięwzięć proekologicznych. Projektami nowatorskimi w skali europejskiej i pierwszymi w Polsce są instalacja do eliminacji ścieków firmy Schrader w zakładzie produkcji płyt MDF w Grajewie, a także zastosowanie mokrego elektrofiltra firmy Scheuch w nowej suszarni wiórów zbudowanej w Wieruszowie.

Wśród dokumentów poświadczających proekologiczne zarządzanie surowcem drzewnym wykorzystywanym w procesie produkcji znajduje się certyfikat FSC (Forest Stewardship Council), jeden z najważniejszych tego typu certyfikatów w Europie. Przyznany został w 2001 roku spółce Pfleiderer Grajewo S.A. oraz Pfleiderer Prospan S.A.

Wolni od ścieków technologicznych
Technologię eliminacji ścieków firmy Schrader wybrano na podstawie analizy najnowszych rozwiązań ograniczających zrzut ścieków technologicznych z produkcji płyt MDF. Ostatecznie zastosowano rozwiązanie w postaci uzdatniania ścieków z procesu produkcji w celu ich ponownego wykorzystania, co jest jednoznaczne z wyeliminowaniem ścieków technologicznych. Istotą opracowanej przez firmę Schrader technologii, jest mechaniczne zatężanie oparów powstających podczas odparowywania ścieków. W wyniku jej zastosowania wszystkie ścieki powstające podczas przygotowania i rozwłókniania drewna w procesie produkcji płyt MDF, będą wykorzystane jako kondensat w procesie wytwarzania pary technologicznej. Proces zastosowany przez firmę Schrader jest efektywniejszy pod względem ekologicznym i ekonomicznym od innych znanych w świecie sposobów takich jak osmoza wtórna i odparowanie. Metoda ta pozwala na znaczną redukcję zużycia energii, potrzebnej do odparowania wody ze ścieków.

W ramach budowy nowej suszarni wiórów B-500 (o wydajności 50 ton odparowania wody na godzinę) w Wieruszowie, zastosowano nowoczesny elektrofiltr mokry firmy Scheuch. Urządzenie to umożliwi diametralnie większą redukcję emisji pyłu (do 98%) i zanieczyszczeń gazowych, w porównaniu do dotychczas stosowanych w suszarniach baterii cyklonów. Idea funkcjonowania elektrofiltra polega na separacji pyłu dzięki wytworzeniu pola elektrycznego, w którym jonizowany jest zapylony gaz emitowany z suszarni. Dzięki zamkniętemu obiegowi wody w elektrofiltrze, a także zawróceniu do tego urządzenia ścieków z mycia suszarni, wyeliminowane zostaną również ścieki technologiczne. Ze względu na zastosowane materiały oraz na pełne zintegrowanie z pracą nowej suszarni wiórów, elektrofiltr charakteryzować się będzie wysoką dyspozycyjnością i pewnością pracy. Dodatkowo, skutkiem zastosowania automatycznego sterowania będzie łatwa obsługa urządzenia.

Proekologiczne inwestycje 2008 - 2010
W latach 2008 – 2010 Pfleiderer planuje realizację kolejnych przedsięwzięć proekologicznych. Znajdą się wśród nich m.in. akredytacja Laboratorium ochrony środowiska i ochrony pracy (ISO 17025), wdrożenie systemu zarządzania środowiskowego ISO 14000 czy też eliminacja niezorganizowanych źródeł emisji pyłu – inwestycje spółek Pfleiderer Grajewo S.A. i Pfleiderer Propan S.A.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz