/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach

Autor: bsz (JR)
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Data: 2008-06-06


Prawie w całym kraju obowiązuje trzeci - najwyższy stopień zagrożenia. Jedynie na południu - w okolicach Jeleniej Góry, Katowic i Rzeszowa - obowiązuje drugi, a w okolicach Krakowa pierwszy stopień zagrożenia. W wielu rejonach kraju występuje tzw. "pogoda pożarowa" - ostrzega Ubysz. Chodzi o warunki pogodowe sprzyjające powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów - gdy temperatura powietrza przekracza 22 st. Celsjusza, wilgotność powietrza spada poniżej 46 proc., a wilgotność ściółki jest niższa od 11 proc.

Fot. www.sxc.hu

W ostatnich czterech dniach wzrosła liczba pożarów w lasach - dziennie dochodzi średnio do 150. W sumie przez pierwsze trzy dni czerwca wybuchło ich ponad 460 - najwięcej, prawie 100, w woj. mazowieckim, ponad 50 w kujawsko-pomorskim, i po prawie 50 w lubuskim i wielkopolskim.

IBL prosi o zachowanie szczególnej ostrożności w czasie przebywania w lesie i jego sąsiedztwie oraz przestrzeganie zarządzeń administracji Lasów Państwowych.

W lesie i mniej niż 100 m od lasu nie wolno palić ognisk, używać otwartego ognia, wypalać śmieci, wypalać pozostałości roślinnych (np. traw i gałęzi), porzucać nieugaszonych zapałek lub niedopałków papierosów - przypominają leśnicy. Za naruszenie tych zakazów grozi grzywna do 5 tys. zł, a sprawcy pożaru grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 10 lat. AGO

 

bsz
Artykuł pochodzi z portalu internetowego Nauka w Polsce

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz