/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Pelet – ciepło i wygoda przyjazne naturze

Barlinek

Autor:
Źródło: Barlinek
Data: 2008-05-30


Ciepły i przytulny dom to marzenie każdego z nas. Jednak życie właściciela samodzielnego domu nie jest wcale tak beztroskie jak wyobrażają sobie mieszkańcy bloków, marzący o „usamodzielnieniu się”. Do prozaicznego sprzątania dochodzą bieżące remonty, odgarnianie śniegu i przede wszystkim ogrzanie domu. Liczne obowiązki zmuszają nas do wybierania najbardziej praktycznych i ekonomicznych rozwiązań. Czy można je łączyć z zachowaniem zasad ekologii?

Pelet jest przyjazny dla środowiskaPelet jest przyjazny dla środowiskaFot. Barlinek

Małe, pachnące świeżym drewnem granulki peletu zachęcają do kupienia samym swoim wyglądem. Wytwarzane w zamkniętym i w pełni kontrolowanym procesie z trocin poprodukcyjnych, a więc z czystego drewna, stanowią wysokokaloryczne paliwo. Taki opał z pewnością będzie przyjemny w użyciu. Nie zatruje powietrza wokół naszego domu, a raczej rozsieje wokół niego przyjemną aurę naturalności. Niektórzy mogą mieć jednak obawy czy będzie dostępny i wystarczająco wygodny w użyciu. Dla nieprzekonanych mamy kilka ważnych dowodów.

Wygoda (dostępność, dostawy, przechowywanie)
Dystrybucja tego nowoczesnego paliwa jest coraz szersza i możemy już śmiało powiedzieć, że pelet dostępny jest na terenie całego kraju. Można go zamówić przez internet, infolinię oraz w powstających na terenie całego kraju punktach sprzedaży detalicznej. Specjalnie dla klientów indywidualnych, ceniących wygodę i proste nowoczesne rozwiązania firma Barlinek uruchomiła serwis internetowy, za pomocą którego można także uzyskać wiele cennych informacji z zakresu peletu i kotłów na to czyste paliwo. Producent zapewnia transport do drzwi klienta już od jednej tony. Cena wraz z dostawą do klienta wynosi 695 zł brutto. Barlinecki pelet oferowany jest w wygodnych małych workach o wadze 25 kg, w cenie 17 zł, bądź pakowany po jednej tonie (tzw. big bag), której koszt wynosi 675 zł. Producent planuje również wprowadzenie opakowań o wadze 15 kg oraz luzem w tzw. autocysternach.

Magazynowanie granulatu to bardzo prosta sprawa: 1 tona barlineckiego peletu mieści się w kubaturze 0,7 m3. Należy jedynie unikać wilgoci oraz zachować wymaganą odległość od kotła (min. 1 metr). Forma granulatu umożliwia jego łatwe i automatyczne dodawanie do kotła lub kominka.

Ekologia – korzyści na pokolenia
Opalanie domu węglem czy koksem słusznie kojarzy nam się z zanieczyszczeniem podwórka, kotłowni i ciężką pracą podczas częstego wsypywania paliwa do kotła czy też ciągłym wybieraniem powstającego popiołu. Tymczasem podczas spalania peletu powstaje niewielka ilość (0,5 do 1%) odpadów, który dodatkowo możemy wykorzystać jako nawóz ogrodniczy do naszego trawnika czy ogródka. Nie bez znaczenia jest również efekt ekologiczny. Kto spacerował górskimi dolinami w trakcie mżawki lub w strefie niskiego ciśnienia doskonale odczuł to na własnej skórze. Ścielące się nisko dymy pochodzące z kominów domów opalanych węglem, miałem węglowym, a często również domowymi odpadami, nie sprzyjają wypoczynkowi, zdrowiu i będą balastem dla środowiska na pokolenia. Węgiel wytwarza 104 tys. mg/MJ dwutlenku węgla. Mniej, ale nadal dużo tej trującej substancji emituje olej opałowy i gaz ziemny. Radykalnie odmienny efekt przyniesie spalanie specjalnie przygotowanej biomasy drzewnej jaką jest pelet. Granulaty, takie jak barlinecki pelet, nie wytwarzają dwutlenku węgla i tylko śladowe ilości dwutlenku siarki czy pyłów. Ponadto, podczas spalania nie wydzielają się żadne przykre zapachy czy wywołujące alergie substancje. Wokół naszego domu będzie się unosił jedynie zapach drzewa, nasuwając skojarzenie z lasem, ciepłem domowego ogniska i poczuciem bezpieczeństwa.


Barlinek SA jest jednym z największych krajowych dostawców ekologicznego granulatu paliwowego. Roczna produkcja peletu wynosi blisko 140 tys. ton.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA