/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Polska czwartym eksporterem mebli na świecie

PAP

Autor: ms
Źródło: PAP
Data: 2008-05-29


Polska jest czwartym eksporterem mebli na świecie. Branża meblarska to polski fenomen gospodarczy - powiedział w środę na konferencji prasowej Marek Adamowicz, Dyrektor Biura Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli (OIGPM).

Izba Gospodarcza Producentów Mebli podsumowała w środę w Poznaniu, w trakcie trwających tam Międzynarodowych Targów "Meble 2008", kondycję rodzimej branży meblarskiej.

Według danych Izby, meble stanowią 6 proc. całego polskiego eksportu, a branża meblarska zatrudnia 120 tys. osób.
Jak stwierdził Adamowicz, tylko jeden procent z 6,5 tys firm meblarskich działających w kraju to firmy duże. Pozostałe są małymi firmami rodzinnymi. "Można powiedzieć, że ta branża to fenomen polskiej gospodarki" - powiedział.
W 2007 roku nastąpił dalszy wzrost produkcji i eksportu mebli. Wartość produkcji sprzedanej ogółem zwiększyła się o przeszło 9 proc., a eksportu o blisko 9 proc.


Najważniejszymi kierunkami polskiego eksportu pozostają kraje UE, dokąd wysyłanych jest ponad 85 proc. produktów. Blisko 40 proc. eksportu trafia do Niemiec, znaczny udział mają też Francja, Wielka Brytania, Czechy, Belgia i Szwecja.
Udział branży meblarskiej w polskim PKB szacowany jest na ok. 2 proc. - to dwa razy więcej niż w całej UE.
Głównym zagrożeniem dla producentów mebli jest rosnący import mebli z krajów azjatyckich - głównie z Chin.

"Oczywiście dzieli nas odległość, czyli logistyka, koszty transportu. Tu możemy być spokojni, że w najbliższym czasie nic złego stać się raczej nie może. Trzeba jednak sobie zdawać sprawę, że azjatyckie meble dla niższego segmentu rynku będą coraz szerzej dystrybuowane na europejskich rynkach" - powiedział Adamowicz.

Niekorzystne dla branży było też postępujące w ciągu ostatniego roku umacnianie się złotego wobec euro, którego średnioroczny kurs był w roku ubiegłym o blisko 17 proc. niższy niż w 2004 roku.
Według opublikowanego w grudniu ubiegłego roku przez Centrum Badań Przemysłowych (CSIL) w Mediolanie raportu, łączna wartość światowej produkcji mebli szacowana jest obecnie na ok. 307 mld USD, z czego niemal 75 proc. przypada na zaledwie dziesięciu największych producentów. Są to przede wszystkim USA, Chiny, Włochy i Niemcy.
Łączne światowe obroty meblami w ubiegłym roku wyniosły ok. 97 mld USD, wzrastając o około 7 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Prognoza CSIL na 2008 rok zakłada dalszy wzrost wartości tego handlu o ok. 5 proc., do ok. 102 mld USD.
 
 
ms, PAP

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA