/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Gigant się chwieje

Autor:
Źródło:
Data: 2008-05-29


182 mln dolarów ulgi podatkowej to kolejna próba pomocy dla drzewnego kolosa - amerykańskiej firmy Weyerhaeuser. Analitycy uważają, że oprócz pomocy finansowej firmie potrzebna jest głęboka restrukturyzacja, w przeciwnym wypadku dni koncernu są policzone.

Lasy należące do koncernu WeyerhaeuserLasy należące do koncernu WeyerhaeuserFot. Weyerhaeuser

Firma boryka się z kłopotami od dłuższego czasu, obecny krach na rynku budowlanym USA ją dobija. Prawdopodobnym wynikiem restrukturyzacji może być konieczność sprzedaży przez koncern części zakładów produkcyjnych i powierzchni leśnych (łącznie ponad 10 mln ha lasów w USA oraz ogromne areały w Kanadzie, Urugwaju i Australii).

W 2007r. Weyerhaeuser został już odchudzony. Sprzedany został cały biznes związany z produkcją i handlem opakowaniami z papieru i tektury. W ostatnich tygodniach poinformowano o sprzedaży tartaków w Australii. Liczba pracowników zmniejszona została z 50 do 25 tysięcy osób.

Zdaniem analityków rynku Weyerhaeuser to dinozaur. Spółka prowadzi działalność w szeroko pojmowanej branży drzewno-papierniczej i leśnej. Większość firm tej branży podjęła wąską specjalizację w produkcji oraz przekazało nieruchomości i powierzchnie leśne funduszom inwestycyjnym. Postępowanie takie pozwoliło na znaczną redukcję kosztów i podatków, jednak Weyerhaeuser dotychczas nie podążał tym śladem - czy to się zmieni zadecydują najbliższe miesiące.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz