/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Nanodrzewa

PAP - Nauka w Polsce

Autor: kap
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Data: 2008-05-21


Naukowcy z University of Wisconsin-Madison współpracujący z doktorem S. Jin utworzyli nanodrzewa, czyli kryształy o nanometrycznej wielkości, które obserwowane pod mikroskopem elektronowym wyglądają jak miniaturowe drzewa iglaste. Twory te powstają z mieszaniny siarki oraz chlorku ołowiu, które zostały naniesione w postaci pary na powierzchnię krzemu w temperaturze 650 stopni Celsjusza. Nanometr to miliardowa część metra.


Cała reakcja, czyli wzrost krystalicznej struktury, która do złudzenia przypomina iglaste drzewa, popularnie nazywane "choinkami", jest prowadzona w atmosferze mieszaniny gazów - wodoru i argonu.

Według naukowców, to najprawdopodobniej obecność wodoru generuje takie warunki, iż powstające kryształy tworzą las nanodrzew, a nie inne formy krystaliczne. Choć jak przyznaje dr Jin, ta teoria wymaga dalszego sprawdzenia i eksperymentalnego potwierdzenia.

Trójwymiarowe nanochoinki rosną w dość nietypowy sposób - najpierw tworzony jest samoistnie nanometryczny "pień", a następnie w miejscach dyslokacji atomów siarki lub ołowiu, powstają "gałęzie".

Tego typu kryształy (nanodrzewa), jak zauważają naukowcy amerykańscy, o ciekawych właściwościach elektrycznych (doskonale przewodzą elektrony) mogą być wykorzystane między innymi, jako elementy ogniw słonecznych, różnego typu sensorów oraz przy produkcji innych nowoczesnych materiałów.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz