DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Sytuacja przedsiębiorstw z nowych krajów UE

Autor:
Źródło:
Data: 2005-02-03


Sytuacja przedsiębiorstw z nowych krajów UE na szwedzkim rynku pracy

"Dagens Nyheter" i "Svenska Dagbladet" z 31.01 informują o rozpoczęciu w dniu 31 stycznia strajku przez związki zawodowe branży elektrycznej.

Niepowodzeniem zakończyły się, podejmowane przez kilka dni, próby mediacji między stronami konfliktu: związkami a Zrzeszeniem Pracodawców Branży Elektroenergetycznej EFA. Rozpoczęty strajk nie będzie miał szerokiego zasięgu. Dotyczy on przede wszystkim prac związanych z budową nowych linii przesyłowych prądu, gazu i ciepła. Związki nie obejmą strajkiem południowej Szwecji, gdzie trwają prace nad usuwaniem szkód po niedawnych wichurach.
Jednak, jak podkreślają obie gazety, zgodnie z przyjętymi w Szwecji porozumieniami, do strajku dołączyć mogą w ramach solidarności związki zawodowe innych branży. Trudno wówczas przewidzieć, jakie rozmiary przybierze ostatecznie ten protest. Kwestią sporną pozostaje w dalszym ciągu poziom płac, szczególnie w przypadku zagranicznych przedsiębiorstw. Dotychczasowy układ między związkami a pracodawcami, regulujący sytuację w branży elektroenergetycznej, nie zawierał klauzuli o płacach minimalnych.
Po pojawieniu się na szwedzkim rynku firmy Polskie Sieci Elektroenergetyczne, z.z. zaczęły mówić o dumpingu płacowym i postulować wprowadzenie do istniejących układów zapisów, które miałyby zapobiec temu zjawisku. W toku negocjacji stronom nie udało się osiągnąć kompromisu. EFA nie zgodziła się bowiem na żądanie związków, aby minimalna płaca w zagranicznych firmach była na poziomie średniego wynagrodzenia w branży. Sytuacja taka dotyczy nie tylko tego jednego konkretnego przypadku, podkreślają gazety. Podobnie jest np. w branży budowlanej, o czym można się przekonać studiując przypadek Vaxholmu (konflikt łotewskiej firmy budowlanej i związków zawodowych). W tej sprawie obszerny komentarz publikuje "Dagens Industri" z 29.01. Blokada budowy szkoły w Vaxholm przez zawiązki zawodowe trwa już trzy miesiące. Istnieje poważne ryzyko, że łotewska firma Laval un Partneri będzie musiała wkrótce dać za wygraną. Gmina może zostać zmuszona do zerwania kontraktu, ponieważ budowa, zgodnie z umową, miała zakończyć się do jesieni 2005r.
Gazeta podkreśla, że największymi przegranymi będą podatnicy, którzy muszą pokryć wszystkie dodatkowe koszty. Związkom nie wystarcza już obecnie gotowość wypłacania przez zagraniczne firmy stawek na poziomie minimalnych wynagrodzeń w danej branży, zgodnie z obowiązującymi układami. Żądają one wypłacania stawek wyższych niż minimalne. Dlatego w najbliższym czasie oczekiwać można różnych konfliktów, wywoływanych przez związki podczas negocjowania nowych wersji układów zbiorowych.
Opr. J. Mąkosa
z serwisu MSZ

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz