/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Zwiększona produkcja tlenu w barlineckim lesie

Barlinek

Autor: inf. prasowa (opr.JR)
Źródło: Barlinek
Data: 2008-05-20


Barlinek SA już od 8 lat prowadzi program sadzenia drzew. Podczas tegorocznych, wiosennych nasadzeń przybyło kolejne 400 tysięcy sadzonek. W sumie w barlineckim lesie, który powstaje dzięki zadowolonym klientom kupującym deskę barlinecką, jest ich już prawie 4 mln. Wytwarzają one około 41 600 tysięcy litrów tlenu dziennie(1).

Fot. Barlinek

Postępująca degradacja środowiska naturalnego, rozwój miast, a nade wszystko związane z tym zmiany klimatyczne na skalę globalną, wymagają przeciwdziałania. Drzewa poprzez fotosyntezę wiążą dwutlenek węgla i wytwarzają tlen potrzebny nam do oddychania. Szacuje się, że jedno duże drzewo usuwa w ciągu dnia z otoczenia tyle samo dwutlenku węgla, ile emitują dwa domy jednorodzinne. Chcąc przeciwdziałać efektowi cieplarnianemu konieczne jest prowadzenie racjonalnej gospodarki leśnej.

Barlinek SA przywiązuje do tej sprawy szczególną wagę, m.in. prowadząc własny program "Zasada 1 za 1". W ramach akcji za każdą zakupioną paczkę deski barlineckiej z logo programu sadzony jest jeden młody buk, dąb czy jesion. Nasadzenia jednorocznych roślin na terenach zrębowych dokonywane są przez wykwalifikowane służby zakładów leśnych oraz pracowników nadleśnictw w województwach Polski Północno-Zachodniej. Dzięki systematycznie prowadzonym pracom w tym regionie Polski zasadzono już 3 900 000 drzew. To jednak nie wszystko. Barlinek SA dba o to, aby stosowane technologie i gotowe wyroby nie wpływały negatywnie, ani nie zubożały środowiska naturalnego. Dlatego też surowiec wykorzystywany w produkcji pochodzi wyłącznie z terenów objętych zracjonalizowaną gospodarką leśną, co potwierdza przyznany firmie, prestiżowy certyfikat Forest Stewardship Council. Drewniany surowiec jest w Barlinku traktowany ze szczególnym szacunkiem - dzięki odpowiedniemu ustawieniu ciągu technologicznego - wykorzystywany w 100% (bez strat). Fabryka czerpie energię cieplną z kotłowni opalanej biomasą, dzięki czemu nie emituje do atmosfery szkodliwych ilości CO2. Władze firmy zadbały o wiele szczegółów, które w sumie powodują jej bezpieczeństwo dla środowiska.

Gdzie rośnie Las Klientów?

Program "Zasada 1 za 1" obejmuje swoim zasięgiem nadleśnictwa w 4 województwach Polski Północno-Zachodniej. Barlineckie drzewka klientów rosną w: Zachodniopomorskiem (najwięcej w nadleśnictwach: Choszczno, Sławno, Świerczyn, Dobrzany, Połczyn, Gryfice, Bobolice, Myślibórz, Bierzwnik, Nowogard i Barlinek); Lubuskiem (m.in.: w nadleśnictwach Torzym, Świebodzin, Kłodawa, Strzelczyce Krajeńskie, Sulęcin, Głusko i Smolarz); Pomorskiem (m.in. w: Warcino, Człuchów i Osusznica) i w województwie wielkopolskim (nadleśnictwo Krzyż Wielkopolski).

 

[1] Obliczenia na podstawie przelicznika podanego w artykule prof. dr hab. Marka Kosmali pt. "Po co ludziom drzewa, czyli o roli i znaczeniu drzew w życiu człowieka."


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA