/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Leśnicy pracują bez ochrony

Autor: Łukasz Guza (opr.JR)
Źródło: Gazeta Prawna
Data: 2008-05-09


"... Ponad 1,8 tys. pracowników zatrudnionych w leśnictwie pracowało w ubiegłym roku bez badań stwierdzających boreliozę (chorobę zakaźną wywoływaną przez kleszcze). Firmy zajmujące się leśnictwem nie zapewniły też szczepień ochronnych przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu i opon mózgowych dla 1,7 tys. osób. Tak wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w 334 zakładach usług leśnych (ZUL) oraz 15 nadleśnictwach, do których dotarła GP(...)

Internetowe wydanie Gazety Prawnej z artykułemInternetowe wydanie Gazety Prawnej z artykułem

Pracujący w leśnictwie są obecnie najbardziej narażoną na choroby zawodowe grupą pracowniczą w Polsce. Z danych łódzkiego Instytutu Medycyny Pracy im. Jerzego Nofera wynika, że w ich przypadku ryzyko zapadnięcia na chorobę zawodową jest 20 razy wyższe niż średnia dla wszystkich pracowników. Aż 88 proc. tych osób zatrudnionych w leśnictwie, u których stwierdzona zostaje choroba zawodowa, cierpi na choroby pasożytnicze lub zakaźne.

Kontrole PIP wykazały, że pracodawcy zajmujący się leśnictwem nie tylko nie zapewniają pracownikom badań oraz szczepień, ale także środków ochrony indywidualnej (czyli np. odzieży roboczej). W co piątej firmie pracownicy nie używali np. spodni z wkładką przeciwprzecięciową, a w co dziesiątej - obuwia ochronnego.

Firmy łamią także przepisy bhp w trakcie wycinania oraz transportowania drewna. W ubiegłym roku była to główna przyczyna 11 śmiertelnych i ciężkich wypadków przy pozyskiwaniu tego surowca. Na terenie strefy zagrożenia podczas ścinania i obalania drzew często przebywały nieuprawnione osoby. Spośród ofiar wspomnianych wypadków tylko pięć osób było pracownikami ZUL lub nadleśnictwa. Pozostali to m.in. podwykonawcy, osoby kupujące drewno lub pomagające pracownikom przy wycinaniu drzew bez wiedzy pracodawców. (...)"

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA