/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

O klęskach żywiołowych w lasach na konferencji

Lasy Państwowe

Autor: Katarzyna Bielawska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2008-05-16


"Klęski żywiołowe w lasach zagrożeniem dla wielofunkcyjnej gospodarki leśnej" to temat konferencji, którą w dniach 13-15 maja zorganizowało Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa. Leśnicy mogli poznać na niej metody postępowania na terenach poklęskowych zarówno w teorii, jak i w praktyce.

Las ochronny Szast w Nadleśnictwie Pisz – tu przyroda rządzi się samaLas ochronny Szast w Nadleśnictwie Pisz – tu przyroda rządzi się samaFot. Lasy Państwowe

Celem spotkania, zorganizowanego dla kadry inżynieryjno-technicznej LP, było omówienie przyczyn i skutków klęsk żywiołowych w lasach. Przedstawiono różne metody postępowania ochronnego i hodowlanego, które są stosowane w zagospodarowaniu terenów poklęskowych, oraz zaprezentowano je w terenie. Część seminaryjna odbyła się w Bęsi koło Olsztyna, natomiast terenowa w nadleśnictwach Miłomłyn i Pisz.

Huragany, okiść czy nadmierne opady coraz częściej powodują w lasach ogromne straty zarówno przyrodnicze, jak i ekonomiczne. Ich wymiernym efektem jest burzenie ładu przestrzennego oraz dezaktualizacja planów urządzania lasu, a także planów finansowych i gospodarczych w dotkniętych klęską nadleśnictwach. W samym tylko 2007 r. szkody zinwentaryzowane na terenie wszystkich RDLP wyniosły prawie 5 mln m sześc. Natomiast w ciągu ostatniego dziesięciolecia w lasach państwowych huraganowe wiatry spowodowały uszkodzenie prawie 22 mln m sześc. drewna.

Analizując szkody, zaobserwowano, że na terenie Polski można wyodrębnić dwa główne rejony ich powstawania. Pierwszy z nich to region północno-wschodni, obejmujący RDLP w Białymstoku i w Olsztynie. Drugi to region południowy – RDLP w Katowicach i we Wrocławiu. To właśnie tam kumulują się główne masy drewna, które z powodu uszkodzenia przez huragany i nadmierne opady śniegu muszą być szybko pozyskane i wywiezione z lasu. Referat na ten temat wygłosił Zbigniew Filipek z Wydziału Ochrony Lasu DGLP.

Podczas spotkania zostały także omówione szkody spowodowane przez huragany w 2007 r. w drzewostanach RDLP w Łodzi oraz RDLP we Wrocławiu. Śniegołomy, które wystąpiły w listopadzie 2006 r. na terenie RDLP w Olsztynie, były przedmiotem zarówno odrębnego referatu, który przedstawił Jan Karetko, jak i lustracji terenowej na terenie Nadleśnictwa Miłomłyn. Koncepcję uprzątania i zagospodarowania powierzchni poklęskowych przedstawił nadleśniczy Przemysław Pierunek.

Klęska huraganu w Puszczy Piskiej w 2002 r. oraz ocena skutków tego zjawiska po sześciu latach była tematem referatu Piotra Zbrożka z RDLP w Białymstoku. Później odnawiane tam tereny pokazywał nadleśniczy Ryszard Grzywiński. Część dotkniętego klęską obszaru Nadleśnictwa Pisz pozostawiono bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony gospodarki leśnej. Tak powstał las ochronny Szast o powierzchni 445 ha, gdzie prowadzone są badania naukowe i gdzie przyroda rządzi się sama.

Ostatniego dnia zostały wygłoszone dwa referaty, podsumowujące całą konferencję. Pierwszy, pt. "Zasady postępowania hodowlanego na terenach poklęskowych", wygłosił dr Grzegorz Pawłowski z DGLP, drugi – "Odporność drzewostanów na szkodliwe działanie wiatru i śniegu" – dr Tadeusz Zachara z IBL.

Katarzyna Bielawska
"Głos Lasu"

Więcej na temat konferencji oraz klęsk żywiołowych w lasach w czerwcowym wydaniu "Głosu Lasu"


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz