DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

GUS ocenia koniunkturę w przemyśle

Autor:
Źródło:
Data: 2005-02-02


Główny Urząd Statystyczny podaje:
Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w styczniu 2005 r

Ocena ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest pozytywna, korzystniejsza niż w grudniu, choć nieco gorsza od oceny z analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

Na poprawę tę wpłynęły lepsze oceny w zakresie bieżącego i prognozowanego popytu oraz produkcji, a także oczekiwana w najbliższych miesiącach poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw.
W styczniu ogólna koniunktura w budownictwie oceniana jest nadal korzystnie, lepiej niż w grudniu i lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat. Na poprawę koniunktury wpływają lepsze niż przed miesiącem - pozytywne - przewidywania dotyczące przyszłego portfela zamówień oraz przyszłej produkcji, a także lepsza sytuacja finansowa.

Producenci mebli oceniają w styczniu swoją koniunkturę pozytywnie, lepiej niż przed miesiącem. Mimo niewielkiego zmniejszenia portfela zamówień producenci nieznacznie rozszerzają produkcję, co wynika z oczekiwanego na najbliższe miesiące wzrostu portfela zamówień na tę grupę wyrobów. W konsekwencji przedsiębiorcy zamierzają też zwiększyć przyszłą produkcję.
Zapasy wyrobów gotowych nieznacznie przekraczają poziom uznawany za wystarczający.
W związku z tym, że producenci nie sygnalizują opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, zmniejszają się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań. Prognozy sytuacji finansowej są optymistyczne.
Dyrektorzy przedsiębiorstw planują utrzymać dotychczasową skalę redukcji zatrudnienia. Ceny mebli mogą nieznacznie wzrosnąć.

Główny Urząd Statystyczny


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz