/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Stelaż - Partner dla materaca

Janpol

Autor:
Źródło: Janpol
Data: 2008-05-07


Dobry sen w dużej mierze zależy od dobrego materaca. To fakt. Żeby jednak łóżko było naprawdę wygodne, potrzebny nam także odpowiednio dopasowany stelaż.

Stelaż MacedoniaStelaż MacedoniaFot. Janpol

Materac musi być prawidłowo wentylowany. Bez swobodnego dostępu powietrza od spodu, zawilgotnieje, a tym samym ulegnie odkształceniu. Zapobiega temu właściwie dobrany stelaż, który jednocześnie stanowi gwarancję właściwej pracy materaca.

Nacisk na współpracę
- Dopiero odpowiednio dobrany stelaż pozwala w pełni korzystać z walorów materaca. Na przykład wszystkie materace dopasowujące się do kształtów ciała – kieszeniowe, lateksowe lub z tzw. "pianki leniwej" – powinny znajdować się na modelach sprężynujących – wyjaśnia Marta Leśniowska z Fabryki Materacy Janpol. Nacisk, jaki nasze ciało wywiera na materac, przechodzi także na stelaż. Jeśli ten nie absorbuje tego nacisku, nawet najlepszy materac nie będzie ani zdrowy, ani wygodny. Natomiast kiedy stelaż odpowiednio reaguje na ciężar, materac może lepiej dopasować się do naturalnych kształtów ciała. Dlatego kupując model wykonany z listewek, sprawdźmy czy są one wykonane z twardego, ale jednocześnie giętkiego drewna. Najlepiej, kiedy stopień twardości można zmieniać. – Większość naszych stelaży pozwala regulować stopień naprężenia listew pod ramionami oraz dolnym odcinkiem pleców. Najbardziej wymagającym polecamy modele Macedonia i Docja. Na wysokości miednicy mają aż do pięciu listewek z możliwością doboru odpowiedniej twardości. Dzięki temu, każdy może dopasować stelaż do indywidualnych potrzeb – tłumaczy M. Leśniowska. W środkowej części dobrej jakości stelaży montowany jest specjalny pas, dzięki któremu obciążenie rozkłada się w równomierny sposób.

Odrobina luksusu
Jeśli w sypialni chcemy zafundować sobie odrobinę luksusu, warto zastanowić się nad kupnem modelu z możliwością regulacji wysokości poszczególnych płaszczyzn. – W modelu Macedonia regulacja obejmuje aż pięć stref, dzięki czemu kształt stelaża bez problemu można optymalnie dopasować do pozycji, w jakiej odpoczywamy lub śpimy – mówi M. Leśniowska. Jednak już opcja regulacji wysokości części pod głowę i pod nogi pozwala lepiej odpocząć osobom, które mają żylaki lub problemy z krążeniem. Dla tych, którzy w łóżku lubią czytać lub oglądać telewizję, dobrym rozwiązaniem może okazać się regulowany zagłówek. Pozwala on uniknąć uciążliwego bólu, jaki towarzyszy zmęczeniu szyi. Z myślą o najbardziej wygodnickich, producenci przygotowali stelaże sterowane za pomocą elektrycznego przełącznika. Jest to wygodne rozwiązanie również dla ludzi chorych, którzy dużo czasu musza spędzać w pozycji leżącej. Dzięki pilotowi, bez większego wysiłku stelaż można ustawić tak, by odpoczynek był naprawdę komfortowy. Jeśli marzy nam się takie automatycznie sterowane łóżko, decyzję należy podjąć jeszcze przed wyborem materaca. Nie każdy bowiem współpracuje z regulowanym stelażem. Do tego celu nadaje się większość materacy z linii Perfetto – m.in. Vita, Forte i Piano. Jednak bez względu na to czy zdecydujemy się na stelaż w wersji podstawowej czy bardziej luksusowej, to decydujący głos powinien mieć nasz… materac. Przecież to właśnie on ma stworzyć z wybranym stelażem idealnie zgraną parę.

Czym kierować się przy wyborze stelaża?

Dobry stelaż nie może być sztywny - radzi Damian Kniejski z Fabryki Materacy Janpol. Dla materacy lateksowych i kieszeniowych przeznaczone są stelaże, w których odległość pomiędzy listewkami jest nie większa niż 4 cm. Przy pozostałych rodzajach materacy może dochodzić do 8 cm. W praktyce, im więcej elastycznych listewek, tym stelaż lepiej rozkłada ciężar ciała i poprawia komfort snu. Przy zakupie stelaża należy także zwrócić uwagę na jego wysokość. Do standardowych łóżek produkowane są stelaże o wysokości ok. 7cm. Natomiast do łóżek o niskiej burcie lepiej wybrać model niższy, tak aby materac nie przesuwał się poza obrzeża łóżka.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz