/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Wnętrza otwarte na drewniane podłogi

Barlinek

Autor:
Źródło: Barlinek
Data: 2008-05-07


Moda na "otwartość" zagościła na dobre w naszych domach. Niezależnie od tego, ile mamy do dyspozycji pokoi, łączymy kuchnię z salonem czy przedpokojem. W takich wnętrzach czujemy się swobodnie i zawsze jesteśmy w centrum domowego życia. Szerokie drewniane deski na podłodze będą niezwykłą ozdobą wnętrza i nadadzą mu elegancki charakter.

Fot. Barlinek

Na szczęście producenci coraz częściej ułatwiają nam życie i nie musimy już kupować drogich litych podłóg, których cena bardzo wzrośnie po doliczeniu kosztu montażu. Tańsze, a równie naturalne i piękne są podłogi trójwarstwowe, takie jak deska barlinecka. Technologia produkcji umożliwia tu zastosowanie najdroższego drewna jedynie w trzeciej, dekoracyjnej warstwie podłogi, co znacznie obniża jej koszt.

Szlachetną linię naturalnego surowca najpełniej wyeksponują deski, które w ofercie producenta nazywane są jednolamelowymi. Podłoga wyglądem przypomina deski lite, ale jej dodatkową zaletą jest możliwość ułożenia na ogrzewaniu podłogowym, co nie sprawdza się w przypadku podłóg litych (jedna warstwa). Kilkuwarstwowa konstrukcja deski barlineckiej pozwala zachować precyzyjne wymiary nawet po latach użytkowania, więc szczeliny (naturalnie powstające w przypadku drewna litego) nie szpecą podłogi. Piękną, drewnianą podłogą z deski barlineckiej możemy cieszyć się już w kilka dni po zakupie, ponieważ fabryczne wykończenie powierzchni umożliwia jej bardzo szybki montaż.

Zakochani w ponadczasowym pięknie naturalnego drewna, z pewnością wybiorą deski szerokie (18 cm) i długie (220 cm). Katarzyna Dżus, architekt wnętrz uważa, że sprawdzą się one doskonale w dużych pomieszczeniach. Mając do dyspozycji odpowiedni metraż, możemy spełniać nasze marzenia, np. zastosować nowoczesne, ciemniejsze barwy takich gatunków jak: sucupira, merbau, jatobe czy dąb espresso. Wybór estetyki podłogi rozszerza opcja jej fazowania. Niewidoczne na pierwszy rzut oka subtelne ścięcie (faza) na obu dłuższych brzegach deski, optycznie wydłuża podłogę i dodaje jej lekkości. Światło załamujące się na fazach powoduje, że łączenia desek są bardziej widoczne, zwłaszcza w przypadku ciemnych gatunków drewna oraz bogato usłojonych. Stosując takie rozwiązania uzyskamy efekt podłogi wyrazistej i nawiążemy do rustykalnych, tradycyjnych stylów urządzania domów (wiejskich rezydencji).

Nie zawsze duże pomieszczenia nas uszczęśliwiają. Są piękne i nowoczesne, ale bywają mało przytulne. Możemy to zmienić stosując ciepłe barwy podłóg, takich jak merbau lub jatobe. W pierwszej przenikają się kolory od żółto-brązowego, przez czerwień aż do ciemnego brązu. W drewnie jatobe mieszają się: łososiowy, czerwony i pomarańczowy. Te egzotyczne gatunki są mało wrażliwe na zmiany wilgotności i temperatury. Dlatego, podobnie jak rodzimy dąb i jesion, doskonale sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych, a także na ogrzewaniu podłogowym.

Jeśli powierzchnia mieszkania nie spełnia naszego pragnienia przestrzeni, możemy ją optycznie zmienić układając gatunki jasne i mało wzorzyste, np. deskę barlinecką dąb select. Katarzyna Dżus już sprawdziła to w projektowanych przez siebie wnętrzach ? ułożenie takich desek daje wrażenie jednolitej powierzchni. Optyczne powiększenie pomieszczenia uzyskamy natomiast kierując oś układania podłogi w kierunku źródła światła. Możliwe jest również naprzemienne łączenie desek węższych z szerszymi. Jest to rozwiązanie korzystne nie tylko ze względów ekonomicznych, ale pozwala również na osiągnięcie bardzo ciekawego efektu estetycznego.

Jednolamelowa podłoga wygląda elegancko i podnosi prestiż pomieszczenia. Chętnie wybierają ją projektanci, ponieważ duże elementy jednolitego drewna warstwy dekoracyjnej nadają wnętrzu rozmach. Szlachetny wygląd podłogi pasuje do aranżacji w wielu stylach, które mogą się zmieniać z biegiem lat, podczas gdy ona pozostanie ponadczasowo modna. Barlinek S.A. posiada jedną z największych ofert podłóg jednolamelowych. Ten rodzaj desek barlineckich wykonywany jest z kilku gatunków drzew rodzimych i egzotycznych, już na etapie produkcji pokrywanych olejem lub lakierem. Wszystkie jednolamelowe deski barlineckie objęte są 30-letnią gwarancją. Jakość produktów marki Barlinek potwierdzają certyfikaty: CE i Real Wood, a bezpieczeństwo dla zdrowia atest PZH.

Wnętrza otwarte na drewniane podłogi (Zdjęcia: 4) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz