/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Płońsk przestawia się na zieloną energię

PAP - Nauka w Polsce

Autor: Waldemar Pławski
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Data: 2008-05-06


Elektrociepłownia w Płońsku jest przystosowana do opalania zrębkami drzewnymi i będzie mogła w ciągu roku zagospodarować i spalić biomasę z ok. 800 ha areału upraw roślin energetycznych. Zastosowana technologia, wyróżniona światową nagrodą Energy Globe, umożliwia produkcję energii uznawanej w 100 procentach za "zieloną". W ciągu roku na ogrzewanie miasta pójdzie ponad 25 tys. ton biomasy, a zużycie miału węglowego zmniejszy się o 70 proc.

Zapotrzebowanie na biopaliwo pozwoli zagospodarować i wykorzystać gleby odłogowe, również okresowo zalewowe, o dużym potencjale plonotwórczym, które zostały zaniechane rolniczo. Według szacunków Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Płońsku nowa inwestycja i cała związana z nią infrastruktura przyczyni się do powstania 50-70 nowych miejsc pracy.

Jak informuje Krzysztof Walczak, ekspert - p.o. rzecznik prasowy NFOSiGW - zastosowanie odnawialnego źródła energii oraz instalacji skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej (tzw. kogeneracja) w oparciu o spalanie biomasy w ciepłowni miejskiej w Płońsku spowoduje ograniczenie zużycia węgla oraz redukcję emisji zanieczyszczeń, m.in. dwutlenku węgla o ponad 35 tys. ton rocznie.

 

 

Waldemar Pławski

kap

Artykuł pochodzi z portalu internetowego Nauka w Polsce

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA