/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Barlinek przerzuci 630 mln zł do Rosji

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2008-05-06


Barlinek zamierza zainwestować w Rosji w ciągu najbliższych trzech lat ok. 630 mln zł. Inwestycje finansowane będą ze środków własnych, kredytów i emisji akcji - powiedział PAP przewodniczący rady nadzorczej spółki Mariusz Gromek.

Zakład deski barlineckiej w Winnicy na UkrainieZakład deski barlineckiej w Winnicy na UkrainieFot. Barlinek

- Najpierw w Rosji powstanie fabryka sklejki, której rozruch przewidujemy w drugiej połowie 2009 roku. To będzie pierwszy etap inwestycji. Planowana wielkość produkcji to 40 tys. metrów sześciennych. Koszt - ok. 300 mln zł - powiedział Gromek. Dodał, że prace już się rozpoczęły.

Po zakończeniu pierwszego etapu, w 2010 roku, rozpocznie się kolejny, w wyniku którego moce zakładu zostaną zwiększone o kolejne 40 tys. metrów sześciennych, do 80 tys. - Tym razem koszt prac szacujemy na ok. 100 mln zł - ocenia Gromek.
czytaj dalej


Jak poinformował szef rady nadzorczej spółki, połowa produkcji z pierwszego etapu, czyli 20 tys. metrów sześc., zostanie przeznaczona na potrzeby wewnętrzne firmy, a druga połowa trafi na rynek zarówno rosyjski, jak i na eksport.

Jednocześnie około połowy 2009 roku Barlinek rozpocznie inwestycję w fabrykę deski podłogowej. Moce produkcyjne zakładu miałyby wynieść 2 mln metrów kwadratowych.

Budowa ma zostać ukończona w drugiej połowie 2010 roku. Wielkość inwestycji wyniesie ok. 230 mln zł.

W sumie planowane inwestycje w Rosji do 2010 roku wyniosą ok. 630 mln zł. Spółka zamierza przeprowadzić w związku z tym emisję akcji.

"Inwestycje będą finansowane z kredytów, środków własnych i emisji nowych akcji. Termin emisji nie jest jeszcze określony. Emisja będzie musiała się odbyć, ale w tej chwili nie ma szczegółów" - powiedział szef rady nadzorczej spółki.

W 2007 roku Barlinek sprzedał niecały 1 mln metrów kwadratowych deski podłogowej do Rosji. W tym roku planowany jest wzrost sprzedaży do tego kraju o 30-40 proc.

Gromek dodał, że w związku z napiętym programem inwestycyjnym, zarząd nie będzie rekomendować wypłaty dywidendy w najbliższych latach.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA