/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Niepewne losy IKEI

InfoFordon.pl

Autor: Michał Sitarek
Źródło: InfoFordon.pl
Data: 2008-04-30


Jeszcze na początku roku meblowy potentat zapewniał, że swój salon przy Fordońskiej w Bydgoszczy otworzy w 2009 roku. Wczoraj pod znakiem zapytania stanęło to, czy sklep w ogóle powstanie.

Planowana lokalizacja sklepu IKEA w BydgoszczyPlanowana lokalizacja sklepu IKEA w BydgoszczyFot. Miłosz Sałaciński / APiF Press Agency

IKEA zapowiedziała zamrożenie niemal wszystkich inwestycji w Polsce. Szwedzi są już zmęczeni potykaniem się o ubiegłoroczną ustawę o obiektach wielkopowierzchniowych. Nakłada ona na wielkie sieci obowiązek zdobywania dodatkowych pozwoleń na prowadzenie działalności od rady miasta i sejmiku wojewódzkiego. Istniejące sklepy powinny też rejestrować swoją działalność. - Jesteśmy cały czas gotowi do rozpoczęcia inwestycji, które często warte są kilkaset milionów euro - mówi Karolina Horoszczak z biura prasowego firmy. - Mamy potrzebne kapitał i projekty. Jednak, powstanie nowych sklepów z parkami handlowymi blokuje nam właśnie ta ustawa, która nierówno traktuje podmioty gospodarcze. Brakuje też do niej odpowiednich aktów wykonawczych. Nowy rząd zapowiadał uchylenie tych przepisów, ale mijają miesiące, a my nadal nie wiemy, na jakich warunkach mamy funkcjonować w Polsce - stwierdza.

W zeszłym roku koncern założył, że otworzy sklep w Bydgoszczy w 2009 roku. Jednak dotąd wciąż nie uzyskał pozwolenia na budowę. Na razie korzysta z klauzuli zawieszania postępownia administracyjnego, odwlekając wydanie decyzji. Jeśli ją dostanie, ma tylko 2 lata na rozpoczęcie prac. Jednak szanse na otwarcie IKEI przy ulicy Fordońskiej już w przyszłym roku maleją z każdym dniem. - Przeciętnie proces inwestycyjny dla naszych obiektów wynosi około dziesięciu miesięcy. Na razie nie chcemy podawać daty otwarcia. Ale w tym przypadku, z ustawą o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych właściwie nie ma problemu. Procedura otrzymania pozwolenia na budowę została rozpoczęta przed jej wejściem w życie - dodaje Karolina Horoszczak.

Chociaż teoretycznie bydgoska inwestycja nie jest zagrożona, ostry lobbing szwedzkiego koncernu zaskoczył polityków. Bez względu czy są za ustawą, czy przeciw. IKEA zamierza do 2015 roku zbudować w Polsce osiem nowych sklepów. Bydgoszcz, po Łodzi, jest druga na liście.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz