/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Ikea wstrzymuje inwestycje w Polsce

IKEA, Puls Biznesu

Autor: dja
Źródło: IKEA, Puls Biznesu
Data: 2008-04-29


Szwedzki koncern Ikea wstrzymał prawie wszystkie inwestycje w Polsce. Powodem jest uchwalona w ubiegłym roku ustawa o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych (WOH), ograniczająca tworzenie sklepów o powierzchni przekraczającej 400 m2.

Od 1990 roku spółki z grupy IKEA zainwestowały w Polsce około 4 mld złotych. Na najbliższe lata planowały kolejne inwestycje. Ale teraz stoją one pod dużym znakiem zapytania. Wstrzymana została m.in. budowa i rozbudowa sklepów i centrów handlowych np. w Łodzi (wartość 200 mln euro, 2000 miejsc pracy) i Poznaniu (100 mln euro, 1000 miejsc pracy).

Przed laty Ingvar Kamprad, założyciel grupy IKEA, postawił na Polskę, dzięki czemu staliśmy się drugim centrum produkcyjnym grupy na świecie. Nieżyciowe przepisy powodują, że IKEA, która do 2015r. planowała w Polsce otworzyć kolejnych 8 wielkich sklepów (koszt jednej inwestycji to ok. 200 mln euro), by zwiększyć ich liczbę do 15, zaczyna rozważać przeniesienie inwestowania do Bułgarii i Rumunii.

IKEA w Polsce posiada obecnie siedem sklepów, które rocznie odwiedzane są przez około 14 milionów klientów. Ponadto poprzez firmę Inter IKEA Centre Polska zbudowane zostały i są zarządzane sześć Parków Handlowych. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego firma posiada regionalne Centrum Dystrybucji, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Rumuni, Słowacji i na Węgrzech.

Na terenie Polski zlokalizowane jest czternaście własnych zakładów produkcyjnych koncernu, firma współpracuje również z ok. osiemdziesięcioma polskimi przedsiębiorstwami, które dostarczają meble i artykuły wyposażenia wnętrz do sieci IKEA na całym świecie.

Nazwa marki IKEA to akronim - skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz