/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Spada rosyjski eksport drewna okrągłego

Rosleshoz

Autor: dja
Źródło: Rosleshoz
Data: 2008-04-28


I kwartał 2008 przyniósł 10% spadek rosyjskiego eksportu surowca drzewnego w porównaniu z podobnym okresem roku ubiegłego. Według kierownictwa Rosleshozu sytuacja ta jest spowodowana przede wszystkim zwiększonym popytem na surowiec ze strony przedsiębiorstw zlokalizowanych w samej Rosji, niż skutek wzrostu cen cła wywozowego na drewno okrągłe, które w tym okresie wynosiło 10 euro za 1m3.

Od 1 kwietnia poziom tego cła wzrósł do 15 euro za 1 m3. Dalszy wzrost stawki cła, do 50 euro/m3 planowany jest od 1.01.2009r.

Zgodnie z oczekiwaniami władz Rosji stawka ta zatrzyma eksport drewna surowego i spowoduje wzrost zagranicznych inwestycji w sektor drzewny na terenie kraju. Cieszyć może fakt, że wśród firm wchodzących na ten rynek znajdują się również polskie firmy, takie jak np. Barlinek czy Centrozap.

W 2007r. Rosja wyeksportowała 52 mln m3 drewna okrągłego. Głównymi odbiorcami są Chiny, Finlandia oraz kraje nadbałtyckie.

Choć eksporterzy drewna protestują przeciw tak drastycznym wzrostom cen, nie można odmówić racji władzom rosyjskim. Przeciętna cena zakupu surowca drzewnego w Finlandii w 2007 roku wynosiła ok. 51 USD/m3, średnia cena jaką eksporterzy płacili w tym samym czasie rosyjskim lasom to... 1,9 USD/m3.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz