/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
OCHRONA DREWNA

Drewnochron proponuje ochronę i dekorację nowego drewna

PPG Industries

Autor: inf. prasowa (opr. JR)
Źródło: PPG Industries
Data: 2008-04-25


W dawnych czasach drewno, jako materiał budowlany czy wykończeniowy było niezwykle popularne z uwagi na ogólną dostępność i niską cenę. Obecnie, z racji gwałtownie topniejącej powierzchni lasów zarówno w Polsce jak i na świecie, drewno stało się materiałem luksusowym, ale jednocześnie niezwykle modnym. Wychodząc naprzeciw współczesnym trendom designerskim i budowlanym marka Drewnochron, niekwestionowany lider w kategorii środków do ochrony i dekoracji drewna, stałe doskonali oferowane produkty oraz proponuje asortyment najnowszej generacji, wykorzystując przy tym swoją wiedzę o drewnie oraz wymaganiach konsumentów.

 

Jak przedłużyć trwałość drewna, by zdobiło przez długie lata?

- Drewno i elementy drewnopodobne są doskonałym, naturalnym i w pełni ekologicznym materiałem stosowanym w produkcji mebli, drzwi, okien, boazerii, ale również w aranżacji wnętrz, w budownictwie szkieletowym i zrębowym, w renowacji budynków o charakterze historycznym, itp. - stwierdza Ryszard Plantos z Akademii Technik Malarskich - Ostatnio coraz częściej spotykam się z pytaniami dotyczącymi wstępnej konserwacji drewna surowego oraz tego, jak postępować już po jego impregnacji.

 

Rodzaje zagrożeń i sposoby leczenia

Istnieje wiele czynników zagrażających drewnu, które nie zostało odpowiednio zabezpieczone. W przypadku miejsc o zmiennej wilgotności i temperaturze otoczenia, musimy liczyć się z możliwością pęcznienia, kurczenia i pękania drewna na różnych głębokościach. Długie i intensywne działanie promieni UV powoduje z kolei zmiany barwy czy zwiększenie chropowatości powierzchni. Działanie środków chemicznych również może silnie obniżyć wytrzymałość powierzchni drewnianych. Do największych zagrożeń należy korozja biologiczna wywołana przez grzyby, owady i zgniliznę.

- Najczęściej spotykane choroby drewna wywoływane przez grzyby to sinizna, brunatnica i pleśń. Mimo, że choroby te nie zmieniają właściwości technicznych i wytrzymałości drewna, powodują jego nieestetyczne zabarwienie oraz mogą być szkodliwe dla zdrowia- ostrzega Ryszard Plantos - Owady z kolei niszczą drewno pogarszając jego wytrzymałość. Zgnilizny, czyli tzw. murszu, trzeba obawiać się najbardziej. Tę chorobę wywołują grzyby, które doprowadzają drewno do zupełnego rozkładu.

Tak jak skutki działania sinizny, brunatnicy, pleśni i owadów są do naprawienia, tak zmurszałego drewna nie można uratować inaczej, niż przez wycięcie i spalenie zakażonych powierzchni. Zagrzybione drewno leczy się przez szorowanie drucianą szczotką i kilkakrotne pokrycie oczyszczonych elementów środkami grzybobójczymi. Usuniecie owadów wymaga większego nakładu pracy. Należy nawiercać otwory (przy dużym zniszczeniu materiału nawet co 30-50 cm) i wstrzykiwać preparaty owadobójcze, dopóki drewno je wchłania.

- Zamiast naprawiać i leczyć zakażone drewno, zawsze radziłem już na samym początku odpowiednio je zabezpieczyć - mówi Ryszard Plantos z ATM.

 


Warto zabezpieczać - drewno surowe

- Z drewnem w stanie surowym mamy najczęściej do czynienia w przypadku tworzenia zabudowy ogrodu i drewnianych konstrukcji budynków, np.: szkieletowych i zrębowych. Rozwiązania konstrukcyjne wymagające zabezpieczenia, ze względu na większe niebezpieczeństwo rozkładu biologicznego, to: dolne części ścian parteru, szczególnie podwaliny i konstrukcje szkieletowe, jak również górne części ścian ostatniej kondygnacji, szczególnie oczepy, elementy konstrukcji przy balkonach, drewniane przegrody piwniczne. Także stropy piwniczne i stropodachy, elementy narażone na kontakt z betonem, miejsca przy instalacjach wodno-kanalizacyjnych, podłogi w suterenach i na niepodpiwniczonym parterze, drewniane elementy poniżej gruntu oraz elewacje są bardzo podatne na zgubne skutki działania wilgoci.- zwraca uwagę Plantos.

Z surowego drewna buduje się również altanki, konstruuje boazerię zewnętrzną i wewnętrzną oraz ogrodzenia; często także meble ogrodowe kupujemy niezaimpregnowane. Do ich wstępnego zabezpieczenia służą specjalistyczne środki ochrony drewna, takie jak impregnat i pokost lniany.

- Drewnochron IMPREGNAT EXTRA jest bardzo popularnym i cenionym wśród użytkowników, głęboko penetrującym preparatem, służącym do ochrony drewna - mówi Ryszard Plantos - Posiada wodoodporny wosk pszczeli, który odpycha wodę oraz przeciwdziała wilgoci, a co za tym idzie, powstawaniu grzybów, pleśni i murszu. Impregnat można stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Do jego dodatkowych zalet należy to, że wyraźnie podkreśla rysunek drewna i jest dostępny w 10 atrakcyjnych kolorach. Natomiast Drewnochron POKOST LNIANY jest tradycyjnym, bezbarwnym środkiem zabezpieczającym, który nie tworzy powłoki lakierowej ale chroni powierzchnie drewniane przed wilgocią.

Po wstępnym zaimpregnowaniu warto pomyśleć nad tym, co dalej? Dalej zabezpieczać, dekorować czy pozostać jedynie przy impregnatach?

W celu najlepszej ochrony i dekoracji mebli, boazerii, drzwi, okien, konstrukcji wewnętrznych i zewnętrznych budynków (np. domku letniskowego, domku jednorodzinnego, itp.) służą lakiery oraz lakierobejce.


Kompletna ochrona i dekoracja

Dla tych, którzy zastanawiają się: zabezpieczać czy dekorować powierzchnie drewniane specjaliści polecają lakiery i preparaty 2 w 1.

- Marka Drewnochron, jako sprawdzony i zaufany lider ryku w segmencie impregnatu, bazując na swojej wiedzy o drewnie i wymaganiach konsumentów sukcesywnie wprowadza na rynek nowoczesne lakierobejce, czyli produkty, które spełniają dwie funkcje - ochronną i dekoracyjną oraz lakiery - stwierdza specjalista z ATM - Tu należy zarekomendować serię lakierobejc: Drewnochron LAKIEROBEJCA SUPER, LAKIEROBEJCA 2 w 1 i tegoroczna nowość - Drewnochron LAKIEROBEJCA ŻELOWA. W ofercie jest również bezbarwny Drewnochron LAKIER (połysk lub półmat).

Często stosowanym wykończeniem uprzednio zaimpregnowanych powierzchni i wstępnie zabezpieczonego nowego drewna jest lakierowanie. Lakier nakładamy przy pomocy pędzla, wałka lub pistoletu natryskowego (dostępne w ofercie marki Dekoral Gold). Powstała powłoka będzie trwała i elastyczna, zabezpieczy drewno przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz częstymi zmianami pogody i temperatur.

- Zarówno lakiery, jak i lakierobejce marki Drewnochron przeznaczone są do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Jako że kategoria lakierobejc jest stosunkowo młoda, wielu klientów poszukuje lazurów do dekoracji drewna. Należy wiedzieć, że oba preparaty mają bardzo zbliżone działanie - informuje Ryszard Plantos - Zarówno LAKIEROBEJCA SUPER jak i LAKIEROBEJCA 2w1 posiadają właściwości lakieru chroniąc powierzchnię, ale posiadają również właściwości dekoracyjne .LAKIEROBEJCA SUPER tworzy trwałą i odporną na uszkodzenia mechaniczne powłokę, jest dostępna w 8 podstawowych kolorach, takich jak mahoń, palisander, orzech, a ponadto, w 40 modnych odcieniach z komputerowego systemu doboru koloru Color System, m. in.: czerwieni, zieleni, ecru czy fioletu. LAKIEROBEJCA 2w1 pachnie podczas malowania, jest dostępna w 8 kolorach.

Najnowszą propozycją marki Drewnochron jest LAKIEROBEJCA ŻELOWA. Posiada ona wszystkie zalety lakierobejc, a dzięki konsystencji żelu jej aplikacja jest niezwykle prosta i przyjemna.

- Drewnochron LAKIEROBEJCA ŻELOWA jest produktem godnym polecania z uwagi na fakt, że dzięki konsystencji żelu nie kapie podczas malowania, natomiast dzięki odpowiedniemu doborowi składników, w tym środka tiksotropowego, łatwo się rozprowadza, nie tworzy zacieków, nie kapie i nie spływa po pędzlu - To zaoszczędzi dodatkowego wysiłku związanego ze sprzątaniem - mówi Plantos.

W rankingu „Budowlana marka roku 2006" Drewnochron zajął pierwsze miejsce w kategorii impregnatów do drewna. Już w roku następnym marka znalazła się na pierwszym miejscu w kategorii „Środki do ochrony i impregnacji drewna", uzyskując tym samym, ogólnopolskie złote godło „LAUR KLIENTA 2007". Dowodzi to faktu, że Drewnochron cieszy się rosnącym uznaniem klientów, co świadczy o wysokiej jakości produktów.. Możemy też zaobserwować powracające zainteresowanie drewnem, jako materiałem budowlanym I wykończeniowym.

- Obecnie moda na drewno dopiero wkracza w granice kraju - konkluduje Ryszard Plantos z ATM - Niesłabnącą popularnością wyroby drewniane cieszą się w krajach, w których lasów jest dużo, m. in: w Finlandii, Rosji, Kanadzie i Brazylii. Tam też można podziwiać wyjątkowo barwne projekty, zabytkowe konstrukcje czy współczesnych realizacje. W Polsce, na drewniany boom budowlany, trzeba jeszcze trochę poczekać. Dobrze jednak wiedzieć, że w zasięgu ręki mamy prawdziwego eksperta i sprawdzonego specjalistę - Drewnochron.

 

 

PPG jest globalnym dostawcą farb, lakierów przemysłowych, produktów chemicznych, wyrobów optycznych, szkła, szkła płaskiego i innych materiałów specjalnych. Siedziba firmy mieści się w Pittsburgu. Firma PPG zarządza 150 zakładami przemysłowymi w ponad 60 - ciu krajach. Wartość sprzedaży firmy PPG ukształtowała się w 2007 r. na poziomie 11, 2 miliarda dolarów.

Firma SigmaKalon, w skład której wchodzi SigmaKalon Deco Polska, właściciel marki Dekoral, którą PPG przejęła 02.01.2008 r. odnotowała na koniec 2007 r. sprzedaż na poziomie 2, 9 miliardów dolarów. Akcje PPG są notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

 

Przeczytaj wiecej na temat sinizny drewna >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz