/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Szósta edycja targów FurniFab w Poznaniu - Rozmach jak nigdy dotąd...

FurniFab

Autor:
Źródło: FurniFab
Data: 2008-04-23


108 międzynarodowych wystawców z 14 krajów na powierzchni ok. 5.400 m2 i ponad 3000 gości reprezentujących branżę meblową: szósta edycja polskich targów FurniFab – Międzynarodowych Targów Materiałów Obiciowych i Akcesoriów Tapicerskich była kontynuacją kursu dotychczasowych sukcesów.

FurniFab 2008FurniFab 2008Fot. arch. drewno.pl

To liczące się dla przedstawicieli branży przemysłu mebli tapicerowanych i mebli do siedzenia z Polski oraz krajów Europy Środkowej i Wschodniej spotkanie odbyło się w dniach od 1 do 4 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w halach 6 i 6A. 

Organizator imprezy, firma Survey Marketing + Consulting Sp. z o.o. z Poznania podała, że w tym roku powierzchnia wystawowa została zwiększona o 25 procent. Oznacza to, że wielu wystawców (w 2008 roku było ich 108, w 2007 – 102) zdecydowało się na znaczne powiększenie powierzchni wystawowej, co jest dowodem na wzrost atrakcyjności imprezy. Najliczniej reprezentowana była Polska (42 firmy), kolejne miejsca zajęły Włochy (21 wystawców), Hiszpania (14) i Niemcy (11). W targach uczestniczyła nawet firma z Indonezji. Ogólnie zaznaczyła się lekka przewaga wystawców z Europy Zachodniej w stosunku do wystawców z Europy Środkowej i Wschodniej.

Targi FurniFab, odbywające się niespełna dwa miesiące przed terminem targów meblowych „Meble”, odwiedziło ponad 3000 specjalistów z 40 krajów (rok wcześniej: 2500 z 30 krajów), chcąc uzyskać informacje na temat najnowszych trendów dotyczących tkanin obiciowych i drukowanych, skór, skór syntetycznych i materiałów z mikrofazy, inletów i poduszek oraz materiałów tapicerskich i laminowanych. Obecnie targi FurniFab odwiedzają goście z Polski, Republik Bałtyckich, Rosji, Niemiec, krajów Beneluksu i Europy Południowej. Grupą docelową targów FurniFab, których punktem ciężkości są atrakcyjne transakcje zakupu większych ilości produktów, są przede wszystkim osoby o kompetencjach decyzyjnych z sektorów zakupów, wzornictwa i zarządzania produktem.


Ekskluzywne wystawy i wykłady specjalistyczne
Szczególną atrakcją szóstej edycji targów FurniFab był pokaz specjalistyczny z wykładem na temat „Formowanie wtryskowe włókien naturalnych dla przemysłu meblowego” oraz „Forum Trendów 2008/2009”. Stanowiły one okazję dla wystawców i gości targów do zasięgnięcia zwięzłych informacji na temat supernowości i ostatnich tendencji w branży meblowej.

Innowacyjne tworzywa ekologiczne – technologie z przyszłością

Przez cały czas trwania targów prezentowane były w ramach wystawy specjalistycznej zorganizowanej przez Material Connexion Cologne, kolońską filię znanej na całym świecie biblioteki materiałowej Material Connexion z Nowego Jorku, nowe trendy i rozwiązania dotyczące produktów w zakresie „Formowania wtryskowego włókien naturalnych dla przemysłu meblowego”. Tworzywa sztuczne wzmocnione włóknami naturalnymi (NFK) oraz tworzywa z drewna i polimerów (WPC) przeżywają obecnie istny boom – i to nie tylko w sektorze przemysłu meblowego. Już obecnie produkuje się na przykład seryjnie konstrukcje mebli tapicerowanych z WPC, natomiast mieszanki z lnu i polipropylenu znajdują zastosowanie w wysokiej jakości meblach do różnych obiektów. Ekskluzywna wystawa w ramach FurniFab w hali 6 A, stoisko H1, ukazała w oparciu o wzory materiałowe różnorodne możliwości rozwoju produktu – poglądowo i w kontakcie bezpośrednim.

We współpracy z niemieckim Nova-Institut z miasta Hürth odbył się 2 kwietnia cieszący się dużym zainteresowaniem przedstawicieli branży meblowej wykład specjalistyczny w języku angielskim na temat „Innowacyjne materiały ekologiczne dla wzornictwa meblowego”.
Wykład prowadził kierownik działu tworzyw z surowców odnawialnych Instytutu Nova, Christian Gahle, który wyjaśnił zasady i możliwości długofalowego wykorzystania tworzyw i technologii ekologicznych we wzornictwie meblowym, a także udzielał odpowiedzi na liczne pytania zainteresowanych. W polskim przemyśle meblowym nowe tworzywa ekologiczne nie są jak dotąd powszechnie znane, utrzymały się tu natomiast tradycyjne tworzywa tapicerskie, jak końskie włosie i włókna naturalne czy włókna kokosowe strzyżone i maty kokosowe na podkładzie gumowym, stanowiące długofalową alternatywę dla pianek syntetycznych również w „zachodnim” przemyśle meblowym.

Forum Trendów 2008/2009
Już po raz trzeci organizator targów, firma Survey, współpracująca z Atelier Wzorniczym D.A.B. Borowiński z Łodzi, zaprezentowała w ramach tegorocznej edycji FurniFab „Forum Trendów 2008/2009”. Ta skoncentrowana platforma informacji w hali nr 6A dokumentowała wybór wiodących materiałów i skór na przyszły sezon. Trendy kolorystyczne i w doborze materiałów na sezon 2008/2009 zostały przygotowane przez przedsiębiorstwa wystawców specjalnie na FurniFab w oparciu o aktualną paletę trendów i kolorów dyplomowanego projektanta Dr Marka Borowińskiego. Jego zdaniem wiodące trendy na lata 2008 i 2009 koncentrować się będą wokół trzech tematów: „Naturalny”, „Magiczny kolor” i „Strukturalny design”.

Trend „Naturalny” czerpie inspirację z prostego i szczerego piękna natury. Tutaj w rachubę wchodzą różnorodne struktury, jak na przykład drewno, kamień, trawa, skóra czy wełna. Zróżnicowanie naturalnych kolorów otwiera praktycznie nieograniczone możliwości przed kreatywnym wzornictwem. Gry światłocieni, powierzchnie przejrzyste lub nie przepuszczające światła, lub też nakładanie na siebie różnych warstw materiału, daje każdorazowo innych efekt optyczny i dotykowy. Spektrum kolorów materiałów i wzorów mieści się w zakresie od odcieni kremowych i beżu, poprzez pomarańcz, czerwień i łagodną zieleń, aż po brązy.

„Magiczny kolor“ to trend spontaniczny i pełen energii, inspirowany latami 70. i 80. XX wieku. Materiały tapicerskie i meblowe objęte tym zakresem tematycznym to „ostatni krzyk”, o śmiałych kombinacjach wzorów i kolorów. Dominuje tu zasada silnych kontrastów. Wyraziste odcienie, takie jak oranż, różowy i żółć łączone są z czernią, błękitem i zielenią. Bardzo popularna jest kombinacja różowy-czerń. Dominują jasne wzory geometryczne – również nadzwyczaj dużych rozmiarów. Kolejną cechą tego ultranowoczesnego trendu jest łączenie wzorów geometrycznych z motywami roślinnymi, co daje zwracający uwagę efekt o dużej sile wyrazu. Tkaniny powstają w oparciu o dojrzałe techniki, przy czym jeden i ten sam wzór może łączyć różne techniki tkania i druku. Trend „Magiczny kolor” wprowadza w nie odkryte dotąd tematy wzornictwa.

Trend „Strukturalny design” łączy innowacyjne technologie produkcji z wysokiej jakości założeniami wzorniczymi. O szczególnej atrakcyjności materiałów i mebli decyduje ich struktura i tekstura. Dominują welury i włókna flokowane w różnych kombinacjach. Kolory schodzą na rzecz wyeksponowania struktury na drugi plan. Są one odpowiednio spokojne i stonowane, obracają się między eleganckim antracytem, błękitem morskim i odcieniami brązu. Nie może się jednak obyć bez odrobiny efektowności: łączy się powierzchnie matowe z błyszczącymi, materiały przetykane są metalicznie błyszczącymi włóknami w kolorze złotym lub srebrnym, emanującymi bogactwo i elegancję.

Szósta edycja targów FurniFab w Poznaniu - Rozmach jak nigdy dotąd... (Zdjęcia: 3)

FurniFab 2008FurniFab 2008FurniFab 2008

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA