/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Centrozap wyda 275 mln zł na budowę tartaku w Komi

Centrozap / Parkiet

Autor: dja
Źródło: Centrozap / Parkiet
Data: 2008-04-13


Katowicka spółka Centrozap SA poprzez spółkę zależną, CentrWoodKom, planuje budowę tartaku w Republice Komi (Rosja). Projektu Inwestycyjnego CentrWoodKom w zakresie budowy zakładu głębokiej przeróbki drewna został wpisany do Centralnego Rejestru Programów Priorytetowych Federacji Rosyjskiej pod pozycją nr 166 jako ósmy projekt w zakresie gospodarki leśnej. Rejestr obejmuje specjalne programy we wszystkich gałęziach gospodarki, dzięki wpisaniu na listę inwestor może liczyć na znaczne przywileje i wsparcie lokalnej administracji.

Fot. arch. drewno.pl

CentrWoodKom uzyskał prawo do 50-letniej wycinki lasów i przetwórstwa drewna w republice Komi, w najbliższym czasie spółka przystąpi do wykupu dzierżawy lasów (za którą zapłaci ok. 4,5 mln zł) oraz terenów pod planowane inwestycje na terenie Republiki Komi (przewidywany koszt to 0,8 mln zł).

W ciągu czterech najbliższych lat na zakupionym terenie wybudowany zostanie tartak wraz z liniami dalszego przerobu. Łączny koszt inwestycji oszacowany został na 276 mln zł. Jeszcze w tym roku firma wyda 44 mln zł, ok. 3,3 mln zł na prace budowlane, pozostałą kwotę pochłoną zakupy pierwszych maszyn do obróbki i transportu drewna.

Jak podaje "Parkiet" zarząd Centrozapu nie wyklucza zwołania w najbliższym czasie walnego zgromadzenia w sprawie podjęcie decyzji o dużej emisji akcji lub alternatywnej emisji obligacji.

Centrozap SA jest holdingiem produkcyjno-handlowo-inwestycyjnym prowadzącym aktywność gospodarczą na rynkach odlewniczym, stalowym, chemicznym, maszynowym, hutniczym, energetycznym i surowcowym. Spółka wywodzi się z założonego w 1951r. Przedsiębiorstwa Państwowego Centrala Handlu Zagranicznego Centrozap. W 1999r. Centrozap SA staje się spółką publiczną, której akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2003r. notowania akcji spółki na GPW zostały zawieszone z powodu problemów będących skutkiem kwestionowanych przez spółkę zaległych należności z tytułu nienależnego zwrotu podatku VAT oraz poręczeń finansowych udzielanych w latach 90-tych hutom, które potem znalazły się w stanie upadłości. Po zawarciu w 2005r. układu z wierzycielami Centrozap dokonał z sukcesem pełnej restrukturyzacji. Obecnie skutecznie odbudowuje swą pozycję na rynku krajowym, w państwach Unii Europejskiej oraz na rynkach wschodnich. W obszarze aktywności inwestycyjnej, w kręgu zainteresowań firmy znajdują się zarówno przedsiębiorstwa wymagające gruntownej restrukturyzacji, nowe projekty inwestycyjne oraz inwestycje przemysłowe w zakresie kompletacji dostaw i usług.

Republika Komi leży na wschodnich krańcach Europy, po zachodniej stronie gór Ural. Na obszarze prawie 416 tys. km2 (prawie 1/3 większym niż Polska) zamieszkuje tylko ok. 1 mln osób. Ok. 70% powierzchni republiki stanowią lasy, a 15% bagna.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz