/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Stelmet chce na parkiet

Autor: Joanna Cabaj
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2008-03-31


Największy polski producent architektury ogrodowej wybiera się na giełdę.

Firma szacuje, że nasz rynek mebli do ogrodów jest wart obecnie ok. 50 – 70 mln zł. To wciąż niewiele. Dla porównania Niemcy rocznie na architekturę ogrodową wydają ponad 1,2 mld euro, a Francuzi 820 mln euro. W kraju jest więc spory potencjał wzrostu.

– Nasz rynek bardzo się ostatnio ożywił. Jeszcze w roku obrotowym 2005/2006 sprzedaliśmy tu wyroby za ok. 100 tys. euro, a w roku ubiegłym za ok. 1 mln euro. W tym nasza sprzedaż w kraju też znacząco wzrośnie, choć już nie dziesięciokrotnie – mówi Krzysztof Nowosadko, wiceprezes Stelmetu. Firma jest nie tylko liderem na rynku krajowym, ale też jednym z największych producentów w Europie.

Stelmet większość, bo aż 98 proc., swoich wyrobów eksportuje. Ok. 60 proc. trafia do Francji, a niespełna 20 proc. do Niemiec. Choć firma żyje z eksportu, nie narzeka na mocną złotówkę.

– Uzyskujemy wysokie marże, zwłaszcza we Francji, gdzie rynek rozwija się dynamicznie – do niedawna było to nawet 25 proc. rok do roku – wyjaśnia Tomasz Kucharski, wiceprezes spółki.

Dobra koniunktura na rynkach zachodnich, a także w Polsce skłoniła firmę do zwiększenia inwestycji. W 2006 roku rozpoczęła proces inwestycyjny, który potrwa do 2010 roku i będzie kosztował firmę 440 mln zł. Stelmet zaciągnął pożyczkę w bankach polskich i niemieckich. Liczy też na wsparcie inwestorów, bowiem za kilka miesięcy chce zadebiutować na warszawskim parkiecie.

– Zamierzamy podwoić moce produkcyjne spółki dzięki nowej fabryce w Zielonej Górze. Zostanie ona otwarta jeszcze w tym półroczu. Chcemy też poszerzyć naszą ofertę o domki ogrodowe. Docelowo będziemy produkować ich ponad 80 tys. – mówi Krzysztof Nowosadko. Stelmet ma teraz dziesięć fabryk na Dolnym Śląsku i w Lubuskiem. Zatrudnia ok. 1200 osób.Firma chce też zarabiać na odpadach drzewnych powstających w trakcie produkcji architektury ogrodowej. Zamierza już w lipcu tego roku uruchomić produkcję pelletu, czyli ekologicznego paliwa drzewnego wykorzystywanego do ogrzewania pomieszczeń. Na podobne rozwiązanie już kilka lat temu postawił giełdowy producent deski podłogowej Barlinek.

Firma podbija swoimi produktami Europę. Jest już największym wytwórcą mebli ogrodowych w Polsce.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz