/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Wielkopolskie centrum designu

Autor: bsz
Źródło: Nauka w Polsce
Data: 2008-03-26


"Potrzebna jest platforma kontaktująca projektantów z biznesmenami, która doprowadzi do powstawania konkurencyjnych wyrobów przemysłowych" - powiedział pomysłodawca powołania centrum wicemarszałek województwa Wielkopolskiego Leszek Wojtasiak.

W spotkaniu wziął też udział prezes Vox Industrie Piotr Voelkel, firmy produkującej meble - korzystającej z usług wielkopolskich projektantów. Voelkel powiedział, że na współczesnym rynku producentów nie można wygrać z Chinami, które mają tańszą siłę roboczą.
"Tylko produkty, które oprócz funkcjonalności niosą za sobą także walory estetyczne mogą znaleźć nabywców na współczesnym rynku" - dodał Voelkel.
W projekt, wspomagany przez samorząd wojewódzki zaangażowane są też poznańskie uczelnie: Akademia Sztuk Pięknych oraz Politechnika Poznańska.
"Tylko niewielu z naszych absolwentów ma szansę realizować swoje projekty dla przemysłu - po prostu społeczeństwu, jak i biznesmenom wydaje się, że projektant to ktoś kto pomaluje maszynę na jakiś kolor, a większość biznesmenów woli zlecić plagiat jakiegoś wyrobu niż zapłacić za coś oryginalnego" - powiedziała prof. Bogumiła Jung z Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Poznaniu.
Nowy instytut będzie się starał o pozyskanie siedziby po zabytkowej drukarni znajdującej się w centrum miasta na zapleczu Hotelu Sheraton.
"Tam chcielibyśmy organizować wystawy projektów a w dalszej przyszłości, udostępniać artystom urządzenia, które pozwolą im na zrobienie modelu w skali 1:1 tak aby przedsiębiorca wiedział co może uzyskać od projektanta" - dodał Voelkel.
Budowa centrum ma być jednym z największych projektów innowacyjnych realizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, który umożliwi pozyskanie środków unijnych na finansowanie działań tego centrum.
Marszałek Wojtasik zapewnił, że do końca roku zostanie przedstawiona szczegółowa koncepcja centrum. KPR

bsz
Tekst pochodzi z portalu internetowego Nauka w Polsce


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA