/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Poczuć zapach drewnianego kościółka

Autor: Jacek Łuczak
Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań
Data: 2008-03-26


Wielka promocja nowego szlaku turystycznego, łączącego 12 drewnianych kościołów, zacznie się w kwietniu.

Dzięki nowemu szlakowi turystycznemu będzie można w ciągu jednego dnia zwiedzić 12 świątyń położonych w sercu i wokół Puszczy Zielonki, największego kompleksu leśnego w pobliżu Poznania. W całej Wielkopolsce znajduje się aż 230 drewnianych kościołów.

Na pomysł szlaku wpadł Związek Międzygminny "Puszcza Zielonka", do którego należą: Czerwonak, Kiszkowo, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki i Swarzędz. Gminy dały na szlak 300 tys. zł, drugie tyle dostały z Unii Europejskiej.

Drewniane kościoły mają po kilkaset lat, można w nich zobaczyć cenne dzieła sztuki. Ze względów bezpieczeństwa świątynie były zamykane, dlatego turyści nie mogli podziwiać ich bogatych wnętrz. Zmieni się to po otwarciu szlaku. - Kościoły będą otwarte zawsze w soboty i w niedziele od godz. 10 do 15 - zapewnia Arkadiusz Bednarek, koordynator projektu szlaku. - Na dodatek wszyscy proboszczowie wytypowali osoby ze swoich parafii, które będą zajmowały się obsługą ruchu turystycznego - podkreśla. Z tymi osobami będzie można się skontaktować osobiście, jeśli zamierzamy wyruszyć na szlak w dni powszednie. Numery telefonów do nich pojawią się w planowanych do wydania dwóch przewodnikach.

90-kilometrowy szlak łączy świątynie w Kicinie, Wierzenicy (przyjeżdżał tu Zygmunt Krasiński), Uzarzewie (w krypcie spoczywają wybitni wielkopolscy ziemianie), Długiej Goślinie, Węglewie, Kiszkowie (tu znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej), Łagiewnikach, Sławnie, Skokach, Jabłkowie (można tu podziwiać wyjątkowy ołtarz poświęcony wyłącznie aniołom), Raczkowie (gdzie czczony jest stary krucyfiks) i Rejowcu (świątynię ufundował wnuk Mikołaja Reja).

Na początku kwietnia szlak zostanie oznakowany wzdłuż szos, a przy kościółkach, które będą systematycznie odnawiane, staną tablice informacyjne z historią świątyni, jej konstrukcji, wyposażeniu oraz mapą. Z trasą będzie można zapoznać się podczas bezpłatnych imprez promocyjnych. 5 i 19 kwietnia zaplanowano wycieczki autokarowe, 12 kwietnia rajd samochodowy "Drewno Pana Boga", a 26 kwietnia rajd rowerowy oraz koncerty. Tego też dnia po każdym z kościołów co godzinę (od 10 do 15) turystów oprowadzać będą przewodnicy. Oficjalnie szlak zostanie otwarty na początku maja. Więcej informacji na stronie www.puszcza-zielonka.pl.

Jacek Łuczak

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz