/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Barlinek najlepszym inwestorem na Ukrainie

Barlinek

Autor:
Źródło: Barlinek
Data: 2008-03-21


Michał Sołowow, główny akcjonariusz Barlinek S.A., odebrał z rąk ambasadora Ukrainy Olexandra Motsyka dyplom i statuetkę "Inwestora Roku 2007". Wyróżnienie kieleckiej firmy odbyło się podczas podsumowania wyników ukraińsko-polskiej współpracy handlowo-gospodarczej oraz inwestycyjnej w 2007 roku.

Zakład produkcyjny<br>w Winnicy fot. BarlinekZakład produkcyjny<br>w Winnicy fot. Barlinek

„Polskie przedsiębiorstwa zainwestowały na Ukrainie w ubiegłym roku około 304 mln USD.” – Powiedział ambasador Olexander Motsyk. – „Najwyższy poziom współpracy z Polską to wsparcie naszej suwerenności i niezależności”.
Michał Sołowow dziękując za wyróżnienie stwierdził: „To zasługa pracowników i akcjonariuszy Barlinka. Supernowoczesna, ekologiczna fabryka w Winnicy produkuje wysokiej jakości produkty, bez odpadów. Naszą deską chcemy wyłożyć całą Ukrainę.”

Winnica to początek
Barlinek działa na Ukrainie od 2004 roku, kiedy to zakupiono grunt pod przyszłe inwestycje. Pierwszy etap budowy fabryki w Winnicy został zakończony w marcu 2006 roku. Uruchomiono wówczas tartak liściasty z fryzarnią, którego masa przetarcia wynosi 60 tys. m3 rocznie. W drugim etapie inwestycji powstała linia produkcji deski podłogowej, suszarnie, centrum dystrybucyjne, a także kotłownia i zakład produkcji peletu – ekologicznego paliwa wytwarzanego z trocin. Fabryka podłóg drewnianych została wybudowana i uruchomiona zgodnie z planem, jesienią 2007 roku. Wkrótce potem podjęto decyzję o budowie zakładu produkcji półfabrykatów iglastych oraz zakupie i modernizacji tartaku w miejscowości Kosiv, którego docelowa zdolność przerobowa to 100 tys. m3 drzewa rocznie.

Fabryka Barlinek Invest w Winnicy uważana jest za największe i najnowocześniejsze przedsięwzięcie realizowane w tej branży nie tylko na Ukrainie, ale i w Europie. Moce produkcyjne zakładu wynoszą 2 mln m2 podłóg rocznie, co zwiększa produkcję deski podłogowej Barlinka z 6 do 8 mln m2 w skali roku. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach firmy na Ukrainie wynosi obecnie 870 osób. Na uwagę zasługuje fakt, że tak szybka i sprawna realizacja przedsięwzięcia była możliwa tylko dzięki bardzo dobrej organizacji i współpracy z firmami lokalnymi, takimi jak: "Trasko-Invest Ukraina", "EnergoRemSerwis", "GrandMontaż”, "WGI - PANTO Ukraina", PHP "SpecStroj" oraz PP "ETALON".

Współpraca z EBOR
Barlinek S.A. we wszystkich swoich zakładach realizuje model kompleksowej produkcji „od bala drewna po wyrób gotowy”. Pozwala on na zachowanie pełnej kontroli jakości na każdym etapie produkcji oraz prowadzenie przez firmę polityki ekonomicznego wykorzystania surowca. Dlatego też, podobnie jak w Winnicy, także w Kosiv, gdzie znajduje się tartak firmy, powstanie w br. fabryka peletu, która w pełni zagospodaruje trociny powstałe w procesie produkcji. Budowa peleciarni będzie współfinansowana w kwocie ponad 34 mln PLN przez EBOR. Po zakończeniu tej inwestycji roczna produkcja peletu na Ukrainie (w Winnicy i w Kosiv) wyniesie ok. 50 tys. ton rocznie.

Jean Lemierre, prezes EBOR, i Michał Sołowow podpisali 4 lutego 2008 roku umowy dotyczące objęcia przez EBOR udziałów w Barlinek Invest na Ukrainie. Dotychczasowy projekt, na który przeznaczono kredyty, to budowa fabryki Barlinka w Winnicy. Wkrótce zakończone zostaną procedury uruchamiające z EBOR kolejne fundusze na finansowanie zwiększenia mocy produkcyjnych zakładu-tartaku Barlinka w Kosiv. Wartość inwestycji Barlinka na Ukrainie to około 61 mln EUR.

Nie tylko Ukraina
Ukraina jest pierwszym zagranicznym rynkiem, od którego Barlinek rozpoczął swoją zagraniczną ekspansję, ale nie jedynym. Spółka zamierza także wybudować w Czerepowcach (Rosja) zespół zakładów drzewnych, w skład którego wejdą: fabryka sklejki oraz - w następnym etapie - deski podłogowej, listew przypodłogowych oraz peletu.

Począwszy od drugiego kwartału 2008 roku zostanie rozpoczęta budowa fabryka sklejki o mocy 40 tys. m3 rocznie. Zakończenie I etapu projektu planowane jest na III kwartał 2009 roku. Przewidywane koszty inwestycji to 300 mln PLN.
Barlinek rozważa także budowę w tej samej miejscowości: fabryki deski podłogowej o mocy 2,2 mln m2 rocznie, zakładu produkcji peletu − ok. 36 tys. ton produkcji rocznie oraz wydziału listew o wydajności 4 mln metrów rocznie. Koszt drugiego etapu inwestycji szacowany jest na ok. 260 mln PLN.

W styczniu 2008 roku została sfinalizowana inwestycja Barlinka, polegająca na przejęciu 99,9% akcji Diany Forest z siedzibą w Bacau, w Rumunii - producenta deski podłogowej. Roczne moce produkcyjne rumuńskiego zakładu wynoszą obecnie ok. 800 tys. m2. Barlinek zamierza jednak znacząco – do 2,8 mln m2 − zwiększyć potencjał produkcyjny Diany Forest. Oprócz produkcji deski zakład w Rumunii będzie produkował również pelet oraz listwy przypodłogowe. Wg szacunków inwestycje Barlinka w modernizację i rozbudowę zakładu Diana Forest wyniosą łącznie ponad 169 mln PLN.

Barlinek S.A. jest największym krajowym dostawcą − 70 % udziałów w rynku − warstwowych podłóg drewnianych oraz wiodącym producentem okleiny i peletu. Spółka prowadzi działalność w ramach Grupy Kapitałowej Barlinek.

Podstawowym produktem jest deska podłogowa ze szlachetnych gatunków drewna rodzimego i egzotycznego. Jej eksport prowadzony jest do ponad 30 krajów na 3 kontynentach. Grupa oferuje także certyfikowane podłogi (Barkiet Sport) do obiektów sportowych.

Niemniej istotnym obszarem działalności jest produkcja oklein naturalnych, w ilości ok. 13 mln m2 rocznie, i ekologicznego granulatu paliwowego (peletu), wytwarzanego z trocin powstających przy produkcji deski barlineckiej.

Zatrudnienie w Grupie Kapitałowej Barlinek wynosi 2700 osób. W 2005 roku spółka Barlinek S.A. z sukcesem debiutowała na GPW.

Barlinek najlepszym inwestorem na Ukrainie (Zdjęcia: 2)

Zakład produkcyjny<br>w Winnicy fot. BarlinekZakład produkcyjny<br>w Winnicy fot. Barlinek

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz