/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Ponad milion hektarów pod rośliny energetyczne

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2008-03-19


- W Polsce można przeznaczyć 1 mln ha gruntów do uprawy np. wierzby energetycznej, wykorzystywanej do produkcji biopaliw - uważa wiceminister rolnictwa Andrzej Dycha.

- Największym problemem w produkcji biopaliw są technologie. Te, do których obecnie mamy dostęp, w dalszym ciągu jeszcze nie są konkurencyjne w stosunku do tradycyjnych nośników energii, jak gaz, ropa. Trzeba ogromnych nakładów finansowych, żeby te technologie dopracować - powiedział Dycha.

Dycha podkreślił, że obecnie na świecie rezygnuje się z biopaliw I generacji, czyli bioetanolu i biodiesla, na korzyść biopaliw II generacji. Zalicza się do nich bioetanole z celulozy lub drewna i paliwa powstałe z upłynniania biomasy. Pierwsze z nich są wytwarzane z odpowiednio przygotowanych odpadów drzewnych, siana, słomy itp. Drugie powstają w procesie zgazowania biomasy, a otrzymany gaz jest następnie wykorzystywany jako składnik do produkcji paliwa dla silników diesla.

Ze strategii UE na rzecz biopaliw wynika, że Wspólnota będzie wspierała głównie biopaliwa II generacji. Wielkość wsparcia dla tej branży to także jedno z zagadnień, nad którymi dyskutuje UE w ramach reformy WPR.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz