/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Polskie sadzonki podbijają świat

Autor:
Źródło: Teleexpress
Data: 2008-03-13


Sadzonki z polskich hodowli podbijają świat. Nasi leśnicy i naukowcy wspólnie znaleźli patent na produkcję drzewek, które rosną w bardzo niesprzyjających warunkach. Sadzonkami i technologią ich wytwarzania interesuje się wiele krajów.

Pomysł produkcji drzew, które rosły by nawet w najbardziej jałowych miejscach powstał po tym jak Śląskie lasy 16 lat temu zniszczył gigantyczny pożar. Naukowcy z Akademii Rolniczej w Krakowie i leśnicy z miejscowości Nędza postanowili je odtworzyć, wynaleźli preparat z grzybami, które żyją w symbiozie z korzeniami drzew. Dziki niemu rośliny są odporne szybciej się zakorzeniają, mogą rosnąć na hałdach i terenach pustynnych. Kirgizja, Kazachstan, Chiny to kraje które interesują się naszą technologią hodowli. Drzewka rosną już w Czechach Niemczech i Szwecji.


Przestało już być tajemnicą, że odżywianie się roślin drzewiastych jest możliwe, głównie dzięki specyficznemu związkowi ich korzeni z pewnymi gatunkami grzybów (m.in. maślakiem, rydzem, muchomorem). Ów symbiotyczny związek zwany w tym przypadku mikoryzą, gwarantuje drzewom nie tylko pobieranie substancji pokarmowych i wody z podłoża, ale równocześnie chroni je przed inwazją chorobotwórczych, szkodliwych organizmów i innymi niekorzystnymi czynnikami.Sadząc sadzonki drzew leśnych poza naturalnym, niezniekształconym leśnym środowiskiem glebowym (np. na gruntach porolnych, zdegradowanych), musimy pamiętać, że z uwagi na brak w glebie grzybów symbiotycznych tworzenie mikoryz jest na tych terenach wysoce utrudnione bądź wręcz niemożliwe. Zgodnie z najnowszymi światowymi trendami, w rezultacie trwających szereg lat badań opracowano i wdrożono do produkcji na skalę przemysłową polską metodę produkcji biopreparatu mikoryzowego i sadzonek sztucznie zmikoryzowanych. Podłoże, w którym rośnie sadzonka zostaje "zaszczepione" odpowiednim gatunkiem grzyba symbiotycznego za pomocą biopreparatu mikoryzowego produkowanego w miejscowym laboratorium. W wyniku tego, pomiędzy korzeniami siewki, a strzępkami grzyba powstaje mikoryza. Zainicjowany sztucznie, ale zupełnie naturalny związek ten stanowi dla sadzonki wspaniały mechanizm obronny przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jak również narzędzie ułatwiające odżywianie się. Wszystko to sprawia, że sadzonka mikoryzowana stanowi jedyny materiał sadzeniowy w pełni odpowiadający potrzebom związanym z zalesianiem gruntów porolnych oraz rekultywowaniem terenów o zniekształconym, zubożonym lub zdegradowanym środowisku glebowym, a nawet pozbawionym życia biologicznego. Z tego typu glebami mamy do czynienia bardzo często w terenach silnie zurbanizowanych i poprzemysłowych.


Źródło news: Teleexpress,
Źródło opis i fot. Gospodarstwo Szkółkarskie w Nędzy


PR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz