/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

KPPD: Trzykrotny wzrost zysku w 2007r.

Autor: dja
Źródło: KPPD
Data: 2008-03-13


Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego SA według raportu finansowego za 2007r. osiągnęło przychody ze sprzedaży na poziomie 247,640 mln zł (2006: 215,403 mln zł). Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 19,314 mln zł (2006: 8,642 mln zł), a zysk netto 15,295 mln zł (2006: 5,665 mln zł).

W minionym roku KPPD sprzedało ponad 229 tys. m3 tarcicy oraz ok. 13 tys m3 wyrobów z drewna.

Według sprawozdania zarządu w ubiegłym roku spółka wykorzystała dobrą koniunkturę, której początki można było zaobserwować w drugim półroczu 2006r.
Rosnący popyt pozwolił wykorzystać efekty poczynionych w poprzednich latach inwestycji, ukierunkowanych na środki produkcji do dalszej obróbki drewna – zwiększyła się sprzedaż wyrobów struganych i suszonych. Znacząco, bo o ponad 20% wzrosła sprzedaż produktów impregnowanych ciśnieniowo. Zwiększyła się również produkcja płyt klejonych liściastych i iglastych. W terytorialnej strukturze przychodów ze sprzedaży nastąpiło zwiększenie udziału eksportu. Sprzyjająca sytuacja na rynku krajowym i zagranicznym umożliwiła kilkuprocentowe podniesienie cen wyrobów, do poziomu akceptowanego przez naszych odbiorców.

W zakresie inwestycji w 2007r. oprócz modernizacji, zrealizowane także nakłady na nowe technologie - w dwóch zakładach uruchomiono produkcję brykietów, a ilość komór suszarnianych osiągnęła liczb 100 sztuk. Modernizacja linii produkcyjnej do klejenia płyt liściastych pozwoli na co najmniej 30 procentowe zwiększenie mocy produkcyjnych w tym zakresie.
Poważnym zadaniem inwestycyjnym, zarówno pod względem wartościowym oraz stopnia zaangażowania pracowników jest kompleksowa informatyzacja spółki. System klasy ERP – mySAP – wdrażany sukcesywnie w poszczególnych oddziałach, na koniec roku objął swym działaniem wszystkie zakłady i znajduje się aktualnie w końcowej fazie wdrażania.

Zarząd Koszalińskiego PPD ostrożnie prezentuje plany na rok 2008. Wydają się one mało ambitne , jednak jak wynika ze sprawozdania spółka już w IV kwartale minionego roku obserwowała osłabienie koniunktury, szczególnie w zachodniej części Europy. Na słabszą koniunkturę również w kraju wskazują coraz niższe prognozy PKB dla Polski w 2008 roku. Dotychczas dokonane oraz zapowiadane podwyżki podstawowych stóp procentowych NBP niewątpliwie przełożą się hamująco na rynek budowlany – już teraz deweloperzy mają problemy ze sprzeda wybudowanych mieszka, a ceny nieruchomości uległy stabilizacji lub wykazuj tendencję spadkową.
Spółka spodziewa się również wzrostu kosztów – szczególnie w zakresie cen surowca oraz kosztów pracowniczych. Wzrost cen surowca z Lasów Państwowych jaki miał miejsce w pierwszych miesiącach b.r. szacowany jest na około 12%.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz