DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Komunikat Cirpress

Autor:
Źródło:
Data: 2005-02-01


CIR-5500-1(111)-05 Warszawa, 31 stycznia 2005 roku

KOMUNIKAT RZECZNIKA RZĄDU

W związku z niedawną koniecznością wykupienia przez państwo nowo wybudowanego biurowca położonego przy ul. Litewskiej w bezpośredniej styczności z gmachem MSZ, Premier Marek Belka polecił wówczas sprawdzić, czy nie zachodzi niebezpieczeństwo istnienia innych podobnych zaszłości, np. nieznanych umów inwestycyjnych, których realizacja narażałaby w przyszłości Skarb Państwa na konieczność wykupywania ze względów bezpieczeństwa obiektów komercyjnych wznoszonych w bezpośredniej bliskości najważniejszych instytucji państwowych.
Czynności sprawdzające podjęte przez ABW potwierdzają zasadność zaniepokojenia Premiera niejasnością statusu i perspektyw działki przy ul. Bagatela 6/8, położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Z kontroli przeprowadzonej na polecenie Premiera wynika podejrzenie, że zabiegi inwestora prywatnego, zmierzające w 2002r. do uzyskania dzierżawy tej działki, podjęte były z naruszeniem prawa. Miały one doprowadzić do wybudowania przez spółdzielnię mieszkaniową obiektu mieszkalno-biurowego.
Z uwagi na to, że wspomniana działka od wielu lat pozostawała w zarządzie MSWiA, obecny szef tego resortu Ryszard Kalisz wszczął kontrolę w Ministerstwie dla zbadania prawidłowości działań pracowników urzędu w odniesieniu do tej działki. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji prowadzi działania kontrolne w ścisłej współpracy z Szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W przypadku uzyskania uzasadnionego podejrzenia o naruszenie prawa, do prokuratury skierowany zostanie wniosek o wszczęcie postępowania karnego.
Celem działań jest też oczywiście zapobieżenie realizacji wspomnianej budowy, która ze względu na lokalizację bardzo bliską Kancelarii Premiera, stworzyłaby w przyszłości potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, podobne jak w przypadku obiektu przy ul. Litewskiej, z wszystkimi tego konsekwencjami.
O dalszych szczegółach sprawy będą informować MSWiA oraz ABW wraz z postępem prowadzonych działań sprawdzających oraz gdy ujawnienie tych szczegółów nie będzie już zagrażać dobru postępowań kontrolnych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz