/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Grajewo: Akwizycja za 350 mln zł?

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2008-02-22


Pfleiderer Grajewo prowadzi rozmowy w sprawie akwizycji fabryki płyt wiórowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. na Ukrainie i Białorusi. W optymistycznym scenariuszu do przejęcia mogłoby dojść w drugiej połowie roku. Spółka może przeznaczyć na ten cel ok. 350 mln zł.

- Planujemy inwestycję o wartości ok. 350 mln zł w nowy projekt. W grę wchodzi akwizycja, prowadzimy rozmowy na Ukrainie i Białorusi, choć rozważamy jeszcze jeden kierunek - powiedział na konferencji prasowej prezes spółki Paweł Wyrzykowski.

Dodał, że w optymistycznym scenariuszu do transakcji mogłoby dojść w drugiej połowie roku, choć nie można wykluczyć, że będzie to 2009 rok.

Cel Grajewa na 2010 rok to przychody w wysokości 2,5 mld zł. - To poziom realny. Choć pewnie nie udałoby się nam go wykonać, gdyby nie udało się przejąć fabryki. Wówczas obroty mogłyby wynieść 2,2 mld zł - powiedział.

Prezes poinformował, że spółka raczej nie planuje zmiany polityki dywidendowej, która zakłada wypłatę zysku w całości na dywidendę.

- Jeszcze możemy pozwolić sobie na wypłacenie 100% zysku na dywidendę - powiedział Wyrzykowski.

Prezes ocenia, że po raz pierwszy od pięciu lat widoczne jest odprężenie na rynku surowca drzewnego. - Mocny złoty i zachwianie popytu na rynkach eksportowych powoduje, że w wielu branżach eksport nie jest tak opłacalny. W ostatnich latach utrzymywała się nadwyżka popytu na surowiec na poziomie dwudziestu kilku procent. Zakładam, że ona się zmniejszy i w tym roku rynek będzie blisko zbilansowania - powiedział.

Spółka nie spodziewa się już w tym roku dalszych wzrostów cen surowców chemicznych. Uwzględnia natomiast wzrost kosztów płacy o 10%.

Wyrzykowski poinformował, że wciąż utrzymuje się dobra sytuacja na rynku, na którym działa firma. W tym roku rynek rosyjski i polski wzrosną o ok. 8%. - szacuje.

Po czterech kwartałach ubiegłego roku zysk netto grupy wzrósł o 7,8%, do 134,1 mln zł, EBITDA o 35,4%, do 298,9 mln zł, a przychody o 26,8%, do 1,48 mld zł.

Rosyjska fabryka w Novogorodzie wypracowała w tym okresie 232,7 mln zł przychodów. Plan na ten rok zakłada wzrost przychodów do 80 mln euro.

Prezes ocenia, że w Rosji utrzymuje się dobra koniunktura. Cel, jaki stawia sobie Grajewo na ten rok, to ograniczenie kosztów produkcji, które są tu wyższe niż w Polsce.

Z kolei uruchomiona w zeszłym roku fabryka MDF w Grajewie miała w ubiegłym roku 34,8 mln zł przychodów, wobec zakładanych wcześniej 60 mln zł. - Niższe od zakładanych przychody w fabryce MDF wynikają z późniejszego niż na początku planowaliśmy uruchomienia produkcji, więcej czasu zajęło też uczenie się. Te 34,8 mln nie wystarczyło, by osiągnąć break even - powiedział Wyrzykowski.

EBITDA w tym zakładzie wyniosła na koniec roku minus 4,03 mln zł.

W tym roku spodziewane przychody fabryki MDF w Grajewie to 250 mln zł. Spółka zamierza wykorzystać 80% mocy produkcyjnych, które wynoszą 250 tys. metrów sześciennych.

Grajewo planuje uruchomienie drugiego zakładu produkcyjnego w Rosji. Będzie to fabryka płyt MDF. Spółka liczy, że w marcu uzyska pozwolenie na budowę. Produkcja może ruszyć w połowie 2009 roku. Wartość tej inwestycji to 144 mln euro.

Liczba wyświetleń: 1235


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA