/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Grajewo: Akwizycja za 350 mln zł?

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2008-02-22


Pfleiderer Grajewo prowadzi rozmowy w sprawie akwizycji fabryki płyt wiórowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. na Ukrainie i Białorusi. W optymistycznym scenariuszu do przejęcia mogłoby dojść w drugiej połowie roku. Spółka może przeznaczyć na ten cel ok. 350 mln zł.

- Planujemy inwestycję o wartości ok. 350 mln zł w nowy projekt. W grę wchodzi akwizycja, prowadzimy rozmowy na Ukrainie i Białorusi, choć rozważamy jeszcze jeden kierunek - powiedział na konferencji prasowej prezes spółki Paweł Wyrzykowski.

Dodał, że w optymistycznym scenariuszu do transakcji mogłoby dojść w drugiej połowie roku, choć nie można wykluczyć, że będzie to 2009 rok.

Cel Grajewa na 2010 rok to przychody w wysokości 2,5 mld zł. - To poziom realny. Choć pewnie nie udałoby się nam go wykonać, gdyby nie udało się przejąć fabryki. Wówczas obroty mogłyby wynieść 2,2 mld zł - powiedział.

Prezes poinformował, że spółka raczej nie planuje zmiany polityki dywidendowej, która zakłada wypłatę zysku w całości na dywidendę.

- Jeszcze możemy pozwolić sobie na wypłacenie 100% zysku na dywidendę - powiedział Wyrzykowski.

Prezes ocenia, że po raz pierwszy od pięciu lat widoczne jest odprężenie na rynku surowca drzewnego. - Mocny złoty i zachwianie popytu na rynkach eksportowych powoduje, że w wielu branżach eksport nie jest tak opłacalny. W ostatnich latach utrzymywała się nadwyżka popytu na surowiec na poziomie dwudziestu kilku procent. Zakładam, że ona się zmniejszy i w tym roku rynek będzie blisko zbilansowania - powiedział.

Spółka nie spodziewa się już w tym roku dalszych wzrostów cen surowców chemicznych. Uwzględnia natomiast wzrost kosztów płacy o 10%.

Wyrzykowski poinformował, że wciąż utrzymuje się dobra sytuacja na rynku, na którym działa firma. W tym roku rynek rosyjski i polski wzrosną o ok. 8%. - szacuje.

Po czterech kwartałach ubiegłego roku zysk netto grupy wzrósł o 7,8%, do 134,1 mln zł, EBITDA o 35,4%, do 298,9 mln zł, a przychody o 26,8%, do 1,48 mld zł.

Rosyjska fabryka w Novogorodzie wypracowała w tym okresie 232,7 mln zł przychodów. Plan na ten rok zakłada wzrost przychodów do 80 mln euro.

Prezes ocenia, że w Rosji utrzymuje się dobra koniunktura. Cel, jaki stawia sobie Grajewo na ten rok, to ograniczenie kosztów produkcji, które są tu wyższe niż w Polsce.

Z kolei uruchomiona w zeszłym roku fabryka MDF w Grajewie miała w ubiegłym roku 34,8 mln zł przychodów, wobec zakładanych wcześniej 60 mln zł. - Niższe od zakładanych przychody w fabryce MDF wynikają z późniejszego niż na początku planowaliśmy uruchomienia produkcji, więcej czasu zajęło też uczenie się. Te 34,8 mln nie wystarczyło, by osiągnąć break even - powiedział Wyrzykowski.

EBITDA w tym zakładzie wyniosła na koniec roku minus 4,03 mln zł.

W tym roku spodziewane przychody fabryki MDF w Grajewie to 250 mln zł. Spółka zamierza wykorzystać 80% mocy produkcyjnych, które wynoszą 250 tys. metrów sześciennych.

Grajewo planuje uruchomienie drugiego zakładu produkcyjnego w Rosji. Będzie to fabryka płyt MDF. Spółka liczy, że w marcu uzyska pozwolenie na budowę. Produkcja może ruszyć w połowie 2009 roku. Wartość tej inwestycji to 144 mln euro.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz