/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Będzie nowelizacja Ustawy o lasach?

Lasy Państwowe

Autor: oprac. dja
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2008-02-20


Podczas pierwszego z trzech spotkań, jakie zaplanowano w ramach dyskusji nad możliwością nowelizacji "Ustawy o lasach", spotkali się przedstawiciele starostw, właścicieli, wspólnot i stowarzyszeń lasów prywatnych oraz Lasów Państwowych. W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwie Środowiska.

Jednym z głównych tematów była sprawa nadzór nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa. Obecnie jest pełniony przez starostów i Lasy Państwowe.

Podczas dyskusji padały głosy, że Lasy Państwowe powinny zrzec się całkowicie pełnienia nadzoru nad lasami niepaństwowymi. Uznano jednak, że wieloletnie doświadczenia w tym względzie i stabilność finansowa LP przemawiają na korzyść pełnienia tego nadzoru. Konieczna jest jednak poprawa jego efektywności i skuteczności oraz zwiększenia poziomu refundacji kosztów. Rozwiązaniem może być wsparcie finansowe, które byłoby pomocą publiczną w myśl przepisów UE i ustawy o pomocy publicznej. Uznano również, że na gospodarkę leśną w lasach niepaństwowych oraz na wsparcie wspólnot i stowarzyszeń właścicieli lasów można by przeznaczać część podatku leśnego, a także Funduszu leśnego.

Ciekawym postulatem była propozycja zwiększenie pozyskania drewna w lasach "prywatnych", bowiem od lat jest ono znacznie mniejsze od ich możliwości produkcyjnych. Szacuje się na podstawie przybliżonej zasobności, że wielkość pozyskania mogłaby wynosić od 3 do 4 mln m3 (obecnie jest to wielkość sięgająca 1,2 mln m3). Jednocześnie proponuje się podjęcie działań kierujących przemysł drzewny na zaopatrzenie się z tego właśnie źródła. Z tematem tym Wiąże się też wprowadzenie obowiązku zgłaszania do sprawujących nadzór wielkości pozyskanego drewna, gdyż obecnie wymagany obowiązek cechowania i legalizacji drewna nie jest wiążący dla właściciela lasów.

Zdaniem uczestników, zakres zmian jakie konieczne są do usprawnienia nadzoru, gospodarowania, finansowania i ochrony gruntów leśnych niestanowiących własności Skarbu Państwa jest tak duży, że należałoby dokonać nowelizacji Ustawy o lasach. Ze względu na ilość zmian jakie dyskutowano, Warto również rozważyć napisanie nowej ustawy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz